Kto pierwszy stworzy smartfon 5G?

2018.05.17
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Kto pierwszy stworzy smartfon 5G?

Rozwój 5G w znacznym stopniu łączy się z rozwojem smartfonów, które będą gotowe do obsługi sieci najnowszej generacji. Trwa zacięta rywalizacja o to, kto jako pierwszy wypuści sprzęt zdolny do użytkowania sieci. Jak ujawnia Wiceprezes ds. Technicznych firmy Qualcomm, niektórzy z bardziej „agresywnych” partnerów OEM zamierzają uruchomić smartfony 5G jeszcze w 2018 roku.

Rok 2019 był datą przewidywaną w przygotowywanych do tej pory raportach i analizach. Dużo faktów wskazuje na to, iż niektórzy producenci zamierzają wyprzedzić ten termin. Ma to im dać istotną przewagę konkurencyjną.

Jednym z producentów zamierzających wypuścić smartfon 5G w tym roku było ZTE, o czym poinformowało do wiadomości publicznej na Mobile World Congress. Niestety problemy spowodowany zakazem eksportu USA spowodował zawieszenie działalności przedsiębiorstwa.

Kolejni producenci nie zamierzają publicznie podawać większej ilości informacji, aczkolwiek mniejsi producenci OEM, chcący korzystać z 5G, wyprzedzają gigantów takich jak Samsung i Apple.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Qualcomm buduje już sprzęt 5G NR zbudowany przy użyciu oficjalnej specyfikacji. W lutym tego roku, miejsce miała premiera pierwszego modemu 5G – Snapdragon X50.

Qualcomm zapowiedział w styczniu, iż spodziewa się prezentacji pierwszego smartfona 5G na scenie podczas przyszłorocznych CES (Consumer Electronics Show). Termin tej premiery może się jednak przesunąć. Wszystko za sprawą aktywnych działań innych producentów i dostawców usług.