Które województwa w Polsce mają najgorszy Internet mobilny? – raport RFBenchmark (maj 2018)

2018.07.04
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Które województwa w Polsce mają najgorszy Internet mobilny? – raport RFBenchmark (maj 2018)

W mediach łatwo znaleźć informacje na temat operatorów, którzy oferują najszybszy Internet mobilny oraz rejonach w Polsce, gdzie użytkownicy nie muszą się martwić o jego jakość. Trudno jednak uzyskać wartościowe dane, które pokazują drugą stronę medalu. Chodzi o województwa, które mają wyraźny problem z szybkością Internetu mobilnego w Polsce.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ranking operatorów komórkowych w Polsce: jakość i szybkość Internetu mobilnego – maj 2018

Podobny problem zauważalny jest we wszystkich porównaniach dotyczących prędkości Internetu stacjonarnego. Od jakiegoś czasu Urząd Komunikacji Elektronicznej publikuje raporty, które identyfikują tzw. „białe plamy”. Zgodnie z definicją Ministerstwa cyfryzacji biała plama NGA to punkt adresowy, który nie znajduje się w zasięgu sieci dostępu do internetu umożliwiającej świadczenie usług dostępowych o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (a w przypadku lokalizacji placówki oświatowej – o przepustowości co najmniej 100 Mb/s).

Najnowszy raport dotyczący „białych plam” w Polsce pokazuje, że sytuacja się poprawia i coraz więcej gospodarstw domowych ma dostęp do szybkiego Internetu stacjonarnego. W dalszym ciągu jednak niektóre województwa mają duży problem w zapewnieniu dostępu do odpowiedniej jakości sieci stacjonarnej. Z tym problemem borykają się m.in. mieszkańcy Lubelszczyzny.

Jak to wygląda na rynku Internetu mobilnego?

W maju wykonaliśmy badania i analizy, które pokazują, że największy problem z szybkością Internetu mobilnego notuje się przede wszystkim w województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim i podkarpackim. W jednej ze statystyk pojawiły się także województwa małopolskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

Nasze pomiary, podobnie jak w przypadku comiesięcznego rankingu operatorów komórkowych, wykonaliśmy dla trzech wskaźników: szybkości pobierania danych LTE, szybkości wysyłania danych LTE oraz wartości ping.

Szybkość pobierania danych LTE

Najgorsze wyniki w kategorii szybkości pobieranych danych znacząco różnią się od średniej notowanej na terenie całego kraju. „Najlepszy z najgorszych” wynik odnotował T-Mobile na Podlasiu. Abonenci tego operatora mogli ściągać pliki ze średnią szybkością zaledwie 11,97 Mb/s. To mniej niż połowa średniej krajowej, która wynosi 24,5 Mb/s.

Jeszcze słabsze wyniki odnotowali inni operatorzy. W naszym niechlubnym rankingu na drugim miejscu znalazło się Orange. Ta sieć w województwie warmińsko-mazurskim oferowała szybkość pobierania danych z prędkością 7,51 Mb/s. Zachodnia ściana naszego kraju także nie rozpieszcza użytkowników sieci mobilnej. W województwie lubuskim klienci Play mogli korzystać z pobierania danych z szybkością 5,4 Mb/s, a na Opolszczyźnie abonenci Plusa przechodzili prawdziwą próbę cierpliwości. Ten operator oferował na tym terenie najwolniejszą szybkość pobierania danych LTE – 3,79 Mb/s.

najgorszy Internet mobilny w Polsce

Szybkość wysyłania danych LTE

Czas sprawdzić, jak wygląda sytuacja z szybkością wysyłania danych LTE. Najwięcej problemów w tej kategorii mieli mieszkańcy województw na zachodzie i południu kraju. W województwie podkarpackim abonenci Plusa notowali średni wynik 2,32 Mb/s. Dużo lepszej sytuacji nie mają użytkownicy T-Mobile na Dolnym Śląsku. Mogą oni wysyłać pliki ze średnią prędkością 2,47 Mb/s. Jeszcze gorzej radzi sobie Play w województwie lubuskim (1,92 Mb/s), a najsłabiej z całej czwórki – Orange w województwie opolskim (1,8 Mb/s).

Warto przypomnieć, ze te wyniki odbiegają wyraźnie od średniej krajowej, która wynosi 9,93 Mb/s.

Ping

Jeżeli chodzi o wartość ping to po raz kolejny mieszkańcy województwa dolnośląskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego nie mają powodów do radości. Do tego grona dołączyli także niektórzy mieszkańcy Małopolski.

W województwie warmińsko-mazurskim abonenci Playa odnotowali wartość ping na poziomie 58 ms. Nieco lepiej prezentują się wyniki T-Mobile na Dolnym Śląsku. Tam wartość ping wynosi 48 ms. Z kolei w naszym zestawieniu najgorzej prezentuje się Orange. Na Podkarpaciu użytkownicy pomarańczowego operatora mierzą się z wartością ping na poziomie 73 ms. W sąsiednim województwie małopolskim na jakość Internetu mobilnego mogą narzekać za to abonenci sieci Plus. Dla nich wartość ping osiągnęła 63 ms.

Wartością średnią dla całej Polski jest 40 ms.

najgorszy Internet mobilny w Polsce