Nowy plan Arcep przyspieszy wdrożenie 5G we Francji?

2018.07.19
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:

Nowy plan Arcep przyspieszy wdrożenie 5G we Francji?

W czasie Mobile World Congress w Szanghaju padły opinie, iż Europa będzie miała trudności z wprowadzeniem 5G, w przeciwieństwie do krajów azjatyckich lub USA. Francja pokazuje jednak, że potrafi doścignąć międzynarodowe standardy.

Wszystko za spraw ogłoszonego planu działania 5G przez francuski organ regulujcy Arcep, który mówi o wprowadzeniu najnowszego standardu technologii przynajmniej w jednym dużym mieście do 2020 roku. Z kolei do 2025, standard 5G będzie obsługiwany przez główne szlaki transportowe.

Najważniejszym celem zatwierdzonego planu jest utrzymanie konkurencyjności Francji w erze cyfrowej. Ważne będzie również podzielenie częstotliwości radiowych, opracowanie zastosowań nowej technologii oraz zachęcenie do inwestycji w infrastrukturę oraz komunikację.

Ponadto, oprócz skomplikowanego zadania zwalniania pasm, francuski regulator zajmie się określaniem warunków technicznych w celu uniknięcia zakłóceń pomiędzy aplikacjami, a siecią 5G. Ustanowi również procedury oraz harmonogram wprowadzenia 5G do 2020 roku. Kolejnym ważnym zadaniem Arcep będzie również ocena poziomu skomplikowania procesu współdzielenia sieci.

Mimo, iż wydawało się, że Francja nie rozwija się tak jak mogłaby, Arcep otwiera wiele nowych możliwości – takich jak okno pilotażowe 5G w styczniu i zatwierdzenie 22 próby w paśmie 3,4-3,8 GHz. Zapowiadany jest również rozwój w społeczności start-upowców poprzez briefingi oraz programy edukacyjne.

Być może plan Arcep będzie kamieniem milowym dla wprowadzenia 5G we Francji. Działania te jednak muszą współgrać z władzami lokalnymi. Odgrywają one nad Sekwaną ważniejszą rolę niż w innych państwach. Ma to przyczyny w wielkości kraju oraz zwiększonej izolacji niektórych społeczności.

źródło: telecoms.com