Orange przeprowadzi rewolucję 5G w Europie?

2018.02.09
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Orange przeprowadzi rewolucję 5G w Europie?

Francuski operator sieci komórkowej Orange zapowiada przeprowadzenie dużej liczby testów sieci komórkowej w Europie pod kątem wdrożenia technologii 5G. Orange chce zapewnić wsparcie w przypadku użycia autonomicznych pojazdów oraz polepszyć dostęp dla usług stacjonarnych szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Na czym skupia się strategia Orange w Europie?

Strategia 5G polega na ulepszeniu szybkiego szerokopasmowym łącza mobilnego, szybkim stacjonarnym łączu szerokopasmowym oraz aplikacjach związanych z cyfrową transformacją przedsiębiorstwa.

Jak mówi sam Mari-Noëlle Jégo-Laveissière, dyrektor Orange do spraw innowacji, marketingu i technologii, szerokopasmowa łączność 5G będzie nawet do 10 razy szybsza. Umożliwi uruchomienie nowych usług, które są już projektowane i testowane z partnerami.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i Orange uzyska akceptację francuskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego, zostaną przeprowadzone pierwsze techniczne testy w miastach Douai i Lille. Wsparcie zapewni szwedzkie przedsiębiorstwo Ericsson.

Ericsson weźmie również udział w testach sieci mobilnych dla podłączonych i autonomicznych pojazdów CAV. Orange już dopełniło wszelkich formalności z Utac Ceram, francuskim centrum testowania i certyfikacji. Zostanie stworzona tam eksperymentalna mobilna infrastruktura, dzięki której zostanie przetestowana funkcjonalność 5G dla CAV.

Technologia 5G w Rumunii i Niemczech

W Rumunii zostaną zbadane możliwości ulepszenia 5G, jak również możliwość zastąpienia światłowodowych sieci szerokopasmowych dla użytkowników indywidualnych.

Orange zapowiada, że w miejscach gdzie usługi FTTP nie są wdrożone, zostaną wykorzystane rozwiązania backhaul 5G. Jest to szansa dla przedsiębiorstw w przypadku występujących problemów z siecią stacjonarną podczas projektów tymczasowych. Pilot tego programu będzie miał premierę najpóźniej w 2018, ze wsparciem technicznym Cisco i Samsunga.

Również w Niemczech nastąpią zmiany – Orange połączy siły z niemieckim przedsiębiorstwem Katherien, by móc opracować inteligentną antenę zarządzającą łącznością 4G/5G. Będzie można ją zainstalować na istniejących masztach i wieżach komórkowych.

Listopad 2017 był czasem pierwszych testów laboratoryjnych 5G w Wielkiej Brytanii. EE i Huawei zapewniały stałą prędkość pobierania 2,8 Gb / s z opóźnieniem poniżej pięciu sekund na wirtualnym rdzeniu, przy użyciu sprzętu, który obecnie można dostać na rynku.

źródło: ComputerWeek