„Pamiętaj, patrz w gwiazdy, nie pod swoje nogi” – 3 cytaty Stephena Hawkinga, które zapamiętamy na zawsze

2018.03.14
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
„Pamiętaj, patrz w gwiazdy, nie pod swoje nogi” – zmarł Stephen Hawking

Stephen Hawking – człowiek szczególny, wybitny, często nazywany geniuszem. Postać, która intrygowała cały świat odeszła 14 marca. Zarówno data jego urodzin jak i śmierci są wyjątkowe tak samo jak naukowiec. Przyjście na świat związane jest z datą śmierci Galileusza, który był dla naukowca wielką inspiracją, o czym można przekonać się w jego dziełach. Zaś data śmierci, jest wręcz hołdem dla kolejnej wybitnej jednostki – Alberta Einsteina. Co ciekawe właśnie tak przezywali młodego Hawkinga koledzy z lat szkolnych.

Stephen Hawking – 3 cytaty, które zapamiętamy na zawsze

Często podkreślał, że „życie byłoby tragiczne, gdyby nie było zabawne”, o czym możemy się przekonać widząc fizyka w różnych serialach czy popkulturze. Wystąpił w serialu o geekach „Big Bang Theory”, w serialu „Star Trek” czy jako rysunkowa postać w serialu „Simpsonowie”. Stephen Hawking zastanawiał się głośno, czy jest sławny dzięki swoimi odkryciom czy sprawcą popularności jest jego wózek i kalectwo. Stephen Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, które zdiagnozowano u niego w wieku 21 lat –  postęp nieuleczalnej choroby spowodował paraliż większości ciała. Poruszał się na wózku inwalidzkim, zaś komunikował się dzięki specjalnemu syntezatorowi.

„Sądzę, że to ważne, żeby naukowcy wyjaśniali, na czym polega ich praca. Dotyczy to zwłaszcza kosmologii”. Więc Stephen wyjaśniał. Upowszechnił Teorię Wielkiego Wybuchu i zasady działania czarnych dziur, które matematycznie opisywał poprzez trzy właściwości: masę, moment pędu i ładunek elektryczny. Ukazał światu w jaki sposób zanikają czarne dziury (co jest nazywane promieniowaniem Hawkinga). Zaprezentował powstawanie galaktyk oraz teorię, w której wszechświat nie miał stanu początkowego.

O nas mówił „Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego Słońca. Ale jesteśmy w stanie poznawać wszechświat. Dopiero to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.”

On dla ludzi również był wyjątkowy. I takim go zapamiętamy.

autor tekstu: Anita Karpińska