Pierwszy test 5G w Polsce!

2018.09.13
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Pierwszy test 5G w Polsce!

Na całym świecie przeprowadzane są testy najnowszego standardu technologii 5G. Przyjrzymy się sytuacji w naszym kraju, a co za tym idzie pierwszym testom poza laboratorium. Miały one miejsce w Gliwicach, gdzie Orange Polska i Huawei zaprezentowały pierwszą stację obsługującą wyczekiwaną technologię.

Co było przedmiotem badań? Przede wszystkim wpływ gęstej zabudowy miejskiej, wysokich budynków oraz warunków atmosferycznych na częstotliwości 3,4-3,6 GHz. Skorzystano z obsługującej standard 5G anteny Huawei.

Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka. Aby uruchomić mobilną sieć nowej generacji sprawnie i efektywnie, potrzebujemy jasnych reguł gry, porządkujących sprawy takie jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy gotowi na dialog z rządem i regulatorem rynku, dotyczący uregulowania tych kwestii. – skomentował osiągnięcie Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Najnowszy, prezentowany modem pozwolił na uzyskanie w warunkach laboratoryjnych prędkości 1,8 Gb/s. Podczas badań w terenie, przy większych odległościach testy zwieńczył wynik 1,5 Gb/s. Porównując obecnie obsługującą najszybszą stację bazową Orange Polska, prędkość jest zwiększona blisko dwukrotnie.

Dostarczone przez Huawei rozwiązania pozwoliły na wdrożenie technologii w innych państwach takich jak Chiny, Korea Południowa czy Finlandia.

źródło: inf. prasowa Orange