Min. Cyfryzacji: Mam nadzieję, że pilotaż 5G w Polsce będzie mógł wystartować w Łodzi

2017.11.22
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Pilotaż sieci 5G w Polsce w Łodzi?


-– Mam nadzieję, że pilotaż 5G będzie mógł wystartować w Łodzi, bo to miasto pełne młodości, kreatywności i otwartości na nowe technologie – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, podczas Łódzkich Dni Informatyki.

Same plusy widzę w Łodzi. Już na wstępie mamy tu bardzo dobrą sieć telekomunikacyjną. Bez problemu można stawiać innowacyjne rozwiązania i sprawdzić jak one będą działały – podkreśliła szefowa resortu.

Uruchomienie sieci 5G w przynajmniej jednym mieście to jedno z założeń planu przyjętego przez kraje członkowskie UE – tzw. planu budowy społeczeństwa gigabitowego. Te przedsięwzięcia miałyby zostać zrealizowane do końca 2020 roku.

Minister Cyfryzacji uważa, że w Łodzi jest wsparcie i zainteresowanie ze strony społeczności akademickiej budową sieci piątej generacji. Anna Streżyńska zauważyła także, że w stolicy województwa łódzkiego są sprzyjające warunki do realizacji takiej inwestycji. Nie wykluczyła jednak, że pilotaż sieci 5G wystartuje w więcej, niż jednym ośrodku miejskim.

Według ekspertów, instalacje stworzone na poczet testów instalacji 5G o niewielkim zasięgu nie powinny sprawić problemów. Pokrycie zasięgiem całej aglomeracji będzie wymagało jednak kooperacji z operatorami telefonii komórkowej.

Wdrożenie technologii 5G w Polsce to jak na razie duża niewiadoma. Najwięcej wiemy od strony technicznej, natomiast biznesowo i logistycznie problemy są jeszcze przed nami – powiedziała Anna Streżyńska.

Radio Łódź przekazało informację, że współpracę w projekcie wdrożenia pilotażowej sieci 5G w Polsce zadeklarowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Radio Łódź, Telko.in, Telepolis