Plus zbuduje komercyjną sieć 5G w Polsce

2020.01.04
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Plus zbuduje komercyjną sieć 5G w Polsce

Kolejny operator komórkowy w Polsce poinformował o rozpoczęciu budowy sieci 5G. Tym razem to Polkomtel, operator sieci Plus należącej do Grupy Cyfrowy Polsat, wystartuje z inwestycją w pierwszą w naszym kraju komercyjną sieć 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Plany zakładają, że klienci w co najmniej 7 polskich miastach będą mogli korzystać z dobrodziejstw technologii piątej generacji.

Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie – poinformował Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Przedstawiciele Grupy Cyfrowy Polsat poinformowali, że inwestycja w sieć 5G będzie realizowana równolegle w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Grupa Cyfrowy Polsat wykorzysta w tym celu posiadane zasoby w paśmie 2600 MHZ TDD. Pozwolić ma to na osiągnięcie prędkości powyżej 500 Mb/s. Wszystko dzięki zastosowaniu technologii MIMO 4×4 i QAM256.

Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G – mówi Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Jednym z najistotniejszych ogniw inwestycji w sieć 5G jest implementacja technologii TDD (Time Division Duplex). To właśnie Grupa Cyfrowy Polsat wiedzie prymat w tej kwestii posiada jedyne komercyjne wdrożenia. Czym jest TDD? TDD umożliwia realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlinku/uplinku.

Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy jadą w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G – dodaje Justyna Kulka

Warto wspomnieć, że rozwiązanie, które ma zostać wdrożone przez operatora w trakcie realizacji sieci 5G to najnowocześniejsza technologią, która dopiero od niedawna jest wdrażana na całym świecie.

Na pierwszy kwartał 2020 zaplanowano uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Za dostarczenie odpowiedniego sprzętu sieciowego działającego w technologii 5G odpowiedzialne będą firmy Nokia oraz Ericsson.

Źródło: SpidersWeb/Grupa Cyfrowy Polsat