Powrót Hauwei do Australii?

2018.11.03
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Powrót Hauwei do Australii?

Zablokowanie przez Australię sprzętu z Chin wywołało duże poruszenie na rynku. Tygodniami trwały burzliwe dyskusję o zaletach i wadach decyzji, podjętych przez australijski rząd. Ostatnio nastąpił delikatny zwrot w tej sprawie. Czy możemy spodziewać się odwrócenia sytuacji na korzyść Hauwei?

Nad sukcesem ciężko pracują chińscy lobbyści, wyrażający swoje niezadowolenie wobec nieufności do Huawei. Poświadczają o rzetelności firmy, zapewniają o braku podstaw do opinii, że oprogramowanie chińskiego producenta jest narażone na cyberataki. Na korzyść Huawei działa także sytuacja polityczna. Niedawna zmiana premiera, nie wyrażającego się tak restrykcyjnie o chińskim sprzęcie, może być tutaj kluczową kartą w rozgrywce.

Australijczykom ciężko jest zmienić opinię. W grę wchodzi kwestia bezpieczeństwa rozwijanej technologii 5G, która odpowiadać będzie za wiele ważnych aspektów życia, m.in. opiekę zdrowotną, autonomiczny pojazdy i inteligentne miasta. Obawy nie są na wyrost. Nawet najmniejsza luka umożliwia przejęcie kontroli nad istotnymi sektorami gospodarki przez obcy rząd.

Australia jest częścią projektu Five Eyes, w którym, oprócz niej biorą udział Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Nowa Zelandia. Największy nacisk płynie od Stanów Zjednoczonych wyrażających sprzeciw wobec chińskim urządzeniom telekomunikacyjnym. USA tego oczekuje od swoich partnerów. Stanowisko Nowej Zelandii wciąż nie jest znane, z kolei Kanada i Wielka Brytania jak dotąd nie uległy amerykańskim naciskom.

Czy Australia zmieni zdanie, czy pozostanie wierna sojuszniczym zobowiązaniom?

Źródło: www.telecomstechnews.com