Powstanie Pomorska Unia Cyfrowa!

2017.12.19
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Powstanie Pomorska Unia Cyfrowa!

Do powstałej we wrześniu Lubuskiej Unii Światłowodowej dołączyła inicjatywa samorządowców z Pomorza. Wraz z firmą Orange utworzą one Pomorską Unię Cyfrową. Celem unii jest zapewnienie szerokopasmowego internetu i likwidacja „białych plam” w województwie pomorskim oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Podpisy pod stosownymi umowami złożyli m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Paweł Orłowski, a także przedstawiciele Zarządu Gmin Pomorskich oraz reprezentanci firmy Orange Polska.

Podpisane porozumienie otwiera drogę do budowy sieci światłowodowej. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich chętnych. Mamy już deklaracje z 37 gmin, zapraszamy kolejne – mówi marszałek Struk.

Wśród gmin, które zadeklarowały chęć przystąpienia do Pomorskiej Unii Cyfrowej znalazły się m.in. gminy: Cedry Wielkie, Trąbki Wielkie, Nowa Karczma, Główczyce, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Słupsk i Wejherowo.

Projekt będzie realizowany przez Orange Polska ze środków pozyskanych w drugim konkursie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Operator ma w planach rozwinięcie sieci światłowodowej i podłączenie do niej ponad 360 tysięcy gospodarstw domowych na terenie całego kraju. Dofinansowanie inwestycji ze środków europejskich wynosi 744 miliony złotych. Orange zobowiązał się także do podłączenia do sieci 3,7 tys. szkół.

Do sieci światłowodowej Orange ma na dzień dzisiejszy dostęp ponad 2,3 milionów gospodarstw domowych w 62 miastach w całym kraju. Operator ma przeznaczyć na rozwój sieci światłowodowej w latach 2016-2020 około 4,2 mld złotych. Szacuje się, że po zakończeniu przedsięwzięcia z usług Orange Światłowód skorzysta 5 milionów gospodarstw domowych.

źródło: Orange, telko.in, gsmonline