Prędkość Internetu – jak rozumieć wyniki testów?

Prędkość Internetu – jak rozumieć wyniki testów?

„Superszybki Internet LTE”, „Najszybszy na Świecie Internet LTE” – takie hasła serwują nam operatorzy sieci komórkowych w Polsce, aby zachęcić klienta do korzystania właśnie z ich łącza bezprzewodowego. Operatorzy oferują prędkości do 100-150 Mbps, tylko czy aby na pewno każdy potrzebuje takiej przepustowości i czy tylko prędkość jest najważniejszym parametrem połączenia sieciowego? Poniżej przedstawiono wskazówki pozwalające na prawidłową interpretację wyników testów szybkości dostępu do Internetu publikowanych na stronach WWW.

Pomiary prędkości dostępu do Internetu odbywają się niezależnie podczas pobierania oraz wysyłania danych. W przypadku łączy symetrycznych throughput na UL i DL powienien mieć identyczne wartości. W przypadku łączy niesymetrycznych UL jest mniejszy niż DL. Asymetria łącza podyktowana jest mniejszymi kosztami w porównaniu z łączem symetrycznym oraz zachowaniem użytkownika, który więcej danych pobiera niż wysyła podczas korzystania z usług sieciowych. Łącza symetryczne stosują głównie firmy, które wymieniają pliki między oddziałami, serwerami i potrzebują jednakowo szybko wysyłać i pobierać dane.

Prędkość pobierania (ang. Download Speed, DL) informuje o tym jak szybko dane z innego komputera w sieci są ściągane na nasz komputer, jednostką jest megabit na sekundę (Mbps)
Prędkość wysyłania (ang. Upload Speed, UL) informuje o tym jak szybko dane z naszego komputera są wysyłane do innego komputera w sieci, jednostką jest megabit na sekundę (Mbps)

Sama wartość przepustowości nie niesie pełnej informacji o połączeniu internetowym. Dodatkowym parametrem jest RTT (ang. Round Trip Delay Time), a także Jitter.

RTT (ang. Round Trip Delay Time) informuje o tym, ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci, plus czas po jakim przychodzi potwierdzenie odebrania wiadomości. Im mniejsza wartość RTT, tym lepiej. Podobnym parametrem jest opóźnienie (ang. latency), informujące o tym ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci.

Dopiero wiedza o parametrach DL, UL Speed oraz RTT pozwala na określenie potencjalnych możliwości jakie oferuje nam dane łącze internetowe. Im mniejsza wartość parametru RTT, tym lepiej. Duże wartości RTT powodują częste retransmisje pakietów, co jest jednoznaczne ze spadkiem przepustowości oraz problemami podczas próby korzystania z podstawowych usług. Niskie RTT oznacza bardzo szybką odpowiedź na wysłane żądanie. Parametr ten jest bardzo ważny jeśli korzystamy przykładowo z gier sieciowych, rozmów głosowych, video, pulpitu zdalnego itp.

Komfortowe korzystanie z usług sieciowych zapewni RTT nieprzekraczające 200ms. W przypadku rozmów przez internet większe wartości parametru RTT nie muszą uniemożliwiać korzystania z tego typu usług. Komunikatory internetowe korzystają z bufora danych, w którym z odpowiednim zapasem czasu magazynowane są przychodzące próbki głosu bądź video, tak aby rozmowa mogła odbywać się płynnie. Należy pamiętać, że czas rekacji rozmówcy wydłuży się o czas potrzebny na wypełnienie bufora danych.

O wiele groźniejszy dla usług czasu rzeczywistego jest Jitter. Jeśli jego wartość przekracza rozmiar bufora danych, wtedy mamy do czynienia z trzaskami, zanikaniem rozmówcy, a w skrajnych przypadkach rozłączeniem rozmowy w trakcie połączenia głosowego. Dla usług FTP, HTTP oznacza to częstą retransmisję z powodu utraconych pakietów, a co za tym idzie spadek przepustowości.

Jitter opisuje zmienność opóźnienia, a dokładnie maksymalną różnicę czasu opóźnienia pomiędzy przychodzącymi pakietami podczas trawania usługi, najczęściej spowodowany jest dużym obciążeniem sieci, nieprawidłowym kolejkowaniem lub błędną konfiguracją sieci, do minimalizowania wpływu jittera wykorzystywane są bufory, wartość parametru podaje się w milisekundach (ms).

Każdy użytkownik wykorzystuje swoje łącze internetowe do innych celów, począwszy od zwykłego przeglądania serwisów WWW, kończąc na uploadowaniu bardzo dużych plików na serwer. Wybór prędkości dostępu do internetu definiują potrzeby użytkownika, usługi z jakich będzie korzystał. Poniżej zestawiono szybkości dostępu do internetu wraz z usługami z jakich można bezproblemowo korzystać wybierając daną prędkość dostępu.

Bardzo wolny dostęp do Internetu jak na obecnie dostępne techniki przesyłu danych. Taka prędkość skutecznie zniechęca do przeglądania serwisów z filmami oraz muzyką, ze względu na długi czas buforowania kontentu. Nie zagramy też w obecne gry sieciowe czasu rzeczywistego. W zupełności wystarczy do przeglądania stron WWW, odebrania poczty e-mail bez dużych załączników. Nie powinno być też problemu z rozmową głosową oraz video czasu rzeczywistego z użyciem popularnych komunikatorów Internetowych. Wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie ok. 2h.
Szybszy od 1 Mbps, ale wciąż wolny dostęp do globalnej sieci. Możliwe swobodne oglądanie filmów i słuchanie muzyki bez oczekiwania na buforowanie w jakości do 480p. Gry sieciowe czasu rzeczywistego będą działać dobrze pod warunkiem, że RTT będzie w granicach 30ms. Małe pliki będą się ściągać szybko. Słuchanie radia internetowego też nie będzie stawnowiło problemu. Plik 100MB wyślemy w niecałą godzinę.Powszechnie oferowana prędkość dostępu do Internetu z wykorzystaniem technologii 3G w słabych warunkach radiowych. W obecnej chwili jest to marginalna prędkość pozwalająca na swobodne korzystanie z większej liczby usług sieciowych. Przy takiej prędkości można swobodnie obejrzeć film w jakości do 720p z buforowaniem w tle, rozmawiać w jakości nie większej niż SD, grać w gry sieciowe czasu rzeczywistego, odbierać średnie pliki oraz pocztę z średniej wielkości załącznikami. Wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie ok. 16 minut. Taka prędkość powinna być oferowana jako minimalna w dzisiejszych czasach. Szybki dostęp do Internetu, dostępny między innymi w technologii 3G, pozwala na korzystanie z większości usług sieciowych. Z taką prędkością nie będzie problemów podczas odtwarzania filmów w jakości powyżej 720p, odbieraniu strumienia audio-video bez zakłóceń, rozmowy w jakości nie większej niż HD, odbieraniu większych plików, sprawdzaniu poczty e-mail z większymi załącznikami. Wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie ok. 10 minut.
Bardzo szybkie połączenie sieciowe, niedostepne dla wszystkich. Wymagane medium transmisyjne w postaci światłowodu lub bezprzewodowo z wykorzystaniem technologii LTE. Z taką przepustowością można śmiało oglądać filmy w jakości 1080p i więcej, prowadzić rozmowy audio-video w jakości FHD, odbierać kilka dużych plików jednocześnie. Posiadając takie łącze możliwe jest nawet postawienie własnego serwera. Posiadamy swobodny dostęp do wszystkich usług sieciowych. Wysłanie pliku 100MB zajmie tylko 1 minutę.

Jeśli decydujemy się na wybór połączenia mobilnego, to oprócz wyżej wymienionych parametrów powinniśmy sprawdzić pakiety danych oferowane przez operatorów sieci komórkowych. Niestety po wykorzystaniu przysługującego pakietu danych wiodący operatorzy telefonii komórkowej w Polsce zakładają tzw. „lejek”. Operator sieci komórkowej Plus zakłada lejek także w taryfach „LTE bez limitu” o czym możecie przeczytać tutaj.

Pakiet danych jest to wydzielona według konkretnej oferty internetu mobilnego danego operatora ilość danych, podawana najczęściej w gigabajtach (GB) po wykorzystaniu której połączenie sieciowe jest blokowane bądź też zakładany jest tzw. „lejek” obniżający prędkość transmisji danych poniżej 50 Kbps.

Znajomość większej liczby parametrów niż tylko przepustowość połączenia sieciowego pozwala na lepsze dobranie łącza internetowego (operatora oferującego usługę internetu mobilnego). Sprawdzając prędkość pobierania, wysyłania oraz RTT jesteśmy w stanie określić czego tak naprawdę oczekujemy wybierając internet mobilny. Może szybkiej odpowiedzi z serwera, jeśli jesteśmy graczami, a może dużego UL, jeśli wysyłamy duże pliki na serwer. Internet powinien być dobierany według potrzeb, a nie promocji operatora komórkowego.

Łukasz Klej
EDITOR

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos