Prędkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (Q3 2017)

2017.12.08
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Prędkość Internetu mobilnego w Europie – raport RFBenchmark (III kwartał 2017)

W którym europejskim kraju możemy korzystać z najszybszego Internetu mobilnego? Przedstawiamy mapy przygotowane na podstawie pomiarów wykonanych przez użytkowników aplikacji RFBenchmark w III kwartale 2017 roku.

Przypomnijmy, że w naszym ostatnim podsumowaniu na czele rankingu w kategorii szybkości pobierania danych znalazły się Armenia, Estonia, Austria oraz Holandia. Z kolei najsłabsze wyniki nasi użytkownicy odnotowali w Azerbejdżanie. Tendencje spadkową mogliśmy obserwować ponadto na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji oraz w Norwegii.

Internet mobilny w Europie – w których państwach jest najszybszy?

W trzecim kwartale w gronie krajów mogących pochwalić się najszybszym Internetem mobilnym w Europie znalazły się Węgry, Litwa oraz Luksemburg. Użytkownicy Internetu mobilnego na Węgrzech mogli korzystać ze średniej prędkości pobierania danych o wartości 79,55 Mb/s. Z kolei mieszkańcy Luksemburga i Litwy ściągali pliki ze średnią prędkością 44,71 Mb/s (Litwa) oraz 44,61 Mb/s (Luksemburg).

W kategorii średniej prędkości wysyłania plików w czołówce znalazły się ponownie Węgry (40,71 Mb/s) oraz Luksemburg (35,84 Mb/s). Trzecim państwem w rankingu została Dania z wynikiem 24,83 Mb/s.

Trzecią z mierzonych wartości przez aplikację RFBenchmark była wartość ping. Najniższą wartością ping, co jednocześnie oznacza najkorzystniejszy wynik, odnotowali użytkownicy w Estonii (28 ms).

Europejskimi “czerwonymi latarniami” pod względem jakości i prędkości Internetu mobilnego są Grecja oraz Ukraina. Zbadane parametry Internetu mobilnego dla naszego wschodniego sąsiada to odpowiednio 5,66 Mb/s (średnia prędkość pobierania danych), 1,57 Mb/s (średnia prędkość wysyłania danych) oraz 140 ms (ping). Pomiary dokonane przez użytkowników z Hellady wskazały jeszcze słabsze wyniki: 4,13 Mb/s (download), 1,46 Mb/s (upload) oraz 127 ms (ping). 

Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?

Polska wypada całkiem dobrze na tle pozostałych państw. Nad Wisłą użytkownicy mogą pobierać pliki za pomocą Internetu mobilnego ze średnia prędkością 31,44 Mb/s, wysyłać pliki z prędkością 14,2 Mb/s. Notowana w Polsce wartość ping to z kolei 58 ms. Więcej informacji na temat aktualnej jakości i prędkości Internetu mobilnego w Polsce w naszym ostatnim rankingu operatorów komórkowych.

Pobieranie danychWysyłanie danychPing
Pobieranie danych
Prędkość pobierania plików Internet mobilny w Europie
Wysyłanie danych
Prędkość wysyłania plików Internet mobilny w Europie
Ping
Ping Internet mobilny w Europie

W jaki sposób zebraliśmy dane do rankingu?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z naszej aplikacji mobilnej. Dzięki niej możemy mierzyć podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, na terenie którego znajduje się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

W momencie, gdy aplikacja odnotuje niskiej jakości połączenie głosowe, brak usług internetu mobilnego lub innej usługi, ma ona możliwość zaraportowania aktualnej pozycji użytkownika, gdzie wystąpił problem z daną usługą.

Chcesz pomóc nam tworzyć raport jakości usług i prędkości Internetu mobilnego w Europie?

 Pobierz już dziś naszą aplikację mobilną i dołącz do naszej społeczności!

rfbenchmark_download_application

Ukryj komentarze
3
  1. Zwrotki: Szybkość internetu mobilnego w Polsce na tle Europy (listopad 2017) - mobiRANK.pl

  2. d Grudzień 11, 2017 16:03

    A kiedy ranking za listopad?