Prędkość Internetu mobilnego w stolicach Europy Wschodniej i Azji! Jak przy tym prezentuje się Warszawa?

2016.12.20
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:

Prędkość Internetu mobilnego w stolicach Europy Wschodniej i Azji! Jak przy tym prezentuje się Warszawa?

Przygotowaliśmy zestawienie pomiarów wykonanych w stolicach państw Europy Wschodniej oraz Azji, przez użytkowników aplikacji mobilnej RFBenchmark, w drugim i trzecim kwartale 2016 roku. Rezultaty wyglądają interesująco. W odniesieniu do wyników stolic europejskich, prędkość pobierania danych w Warszawie pozostawia wiele do życzenia (szczegółowe dane w artykule na Europę), ale na tle azjatyckim wypada bardzo korzystnie. Można oczekiwać, że stopniowa wymiana terminali przez użytkowników na obsługujące LTE-Advanced (4.5 G), powinna w przyszłości poprawić parametry mobilnego Internetu w polskiej stolicy.

Czytaj również: Prędkość Internetu mobilnego w stolicach europejskich! Jak Warszawa radzi sobie na tle pozostałych miast?

Mapa przedstawia wyniki pomiarów jakości Internetu mobilnego z podziałem na poszczególne stolice i rodzaje parametrów jakości łącza, takie jak: szybkość pobierania i wysyłania danych oraz ping. (Metodyka pomiarów oraz objaśnienia skali jakości usług)

Prezentowane dane przedstawiają średnie wartości parametrów Internetu mobilnego z uwzględnieniem technologii: 2G, 3G i LTE (4G), czyli realną prędkość i jakość Internetu mobilnego dostępną dla klientów w stolicach Europy Wschodniej oraz Azji.

Czytaj również: Prędkość Internetu mobilnego w Europie! Jak radzi sobie Polska na tle naszych sąsiadów!

Wyniki zestawienia parametrów Internetu mobilnego w stolicach Europy Wschodniej oraz Azji

Pobieranie danychWysyłanie danychPing
Pobieranie danych
Europa wschodnia i Azja szybkość pobierania danych

© OpenStreetMap contributors

Wysyłanie danych
Europa wschodnia i Azja szybkość wysyłania danych

© OpenStreetMap contributors

Ping
Europa wschodnia i Azja ping

© OpenStreetMap contributors

Wyniki ze wschodniej części Europy prezentują się znacznie lepiej niż z obszaru Azji. Warszawa nie wypada najgorzej ale jest jeszcze miejsce na poprawę.

Liderami rankingu szybkości pobierania danych w części Europy Wschodniej jest Ryga, Sofia i Bukareszt. W części Azjatyckiej najbardziej wyróżnia się Ankara. Po wprowadzeniu 4.5G (LTE-Advanced) z przyzwoitym wynikiem wyprzedziła Warszawę. Jeszcze niedawno dostępne były tylko technologie 2G i 3G, a parametry jakości Internetu mobilnego prezentowały się w zupełnie inny sposób: Prędkość Internet mobilnego w Europie! – Jak radzi sobie Polska?. Kolejne stolice azjatyckie w rankingu za Ankarą, ze znacznie niższymi prędkościami, to Astana, Amman, Baku i Ułan Bator.

W rankingu szybkości wysyłania danych w części Europy Wschodniej najlepiej radzą sobie Ryga, Sofia i Warszawa. W części azjatyckiej natomiast zwycięża Astana. Tuż za nią plasuje się Ankara.

Z uzyskanych wyników można wnioskować, że w dużej części pomiarów ze stolic Azjatyckich dominuje technologia 3G. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pomiarów szybkości wysyłania danych. W technologii 3G, szybkości Internetu mobilnego uzyskiwane w podczas wysyłania danych są znacznie niższe niż w przypadku pobierania. Natomiast w technologii LTE (4G), obydwa parametry jakości (uplink i downlink) można przyjąć, że przyjmują zbliżone wartości prędkości w jednakowych warunkach pomiarowych.

Czytaj również: Jak zmienia się rynek telekomunikacyjny w Polsce – Ciekawe wnioski wynikają z najnowszego raportu UKE

Ukryj komentarze
2
  1. erwsdx Grudzień 14, 2016 19:21

    A kiedy zresetujecie wyniki pomiarów prędkości sprzed np. roku i dalej gdy w tym samym miejscu pojawi się znacznie wyższa prędkość, bo nastąpiła modernizacja?

  2. Henryk Grudzień 13, 2016 11:05

    Im dalej na wschód tym lepiej 😉