Prędkość Internetu – jak rozumieć wyniki testów?

2017.12.04
Autor: RFBENCHMARK
Podziel się informacją:
Jak rozumieć wyniki testów prędkości dostępu do Internetu?

„Superszybki Internet LTE”, „Najszybszy na Świecie Internet LTE” – takie hasła serwują nam operatorzy sieci komórkowych w Polsce, aby zachęcić klienta do korzystania właśnie z ich łącza bezprzewodowego. Operatorzy oferują prędkości do 100-150 Mbps, tylko czy aby na pewno każdy potrzebuje takiej przepustowości i czy tylko prędkość jest najważniejszym parametrem połączenia sieciowego? Poniżej przedstawiono wskazówki pozwalające na prawidłową interpretację wyników testów szybkości dostępu do Internetu publikowanych na stronach WWW.Pomiary prędkości dostępu do Internetu odbywają się niezależnie podczas pobierania oraz wysyłania danych. W przypadku łączy symetrycznych throughput na UL i DL powienien mieć identyczne wartości. W przypadku łączy niesymetrycznych UL jest mniejszy niż DL. Asymetria łącza podyktowana jest mniejszymi kosztami w porównaniu z łączem symetrycznym oraz zachowaniem użytkownika, który więcej danych pobiera niż wysyła podczas korzystania z usług sieciowych. Łącza symetryczne stosują głównie firmy, które wymieniają pliki między oddziałami, serwerami i potrzebują jednakowo szybko wysyłać i pobierać dane.

Prędkość pobierania (ang. Download Speed, DL) informuje o tym jak szybko dane z innego komputera w sieci są ściągane na nasz komputer, jednostką jest megabit na sekundę (Mbps)
Prędkość wysyłania (ang. Upload Speed, UL) informuje o tym jak szybko dane z naszego komputera są wysyłane do innego komputera w sieci, jednostką jest megabit na sekundę (Mbps)

Upload, Download

Upload, Download


Sama wartość przepustowości nie niesie pełnej informacji o połączeniu internetowym. Dodatkowym parametrem jest RTT (ang. Round Trip Delay Time), a także Jitter.

RTT (ang. Round Trip Delay Time) informuje o tym, ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci, plus czas po jakim przychodzi potwierdzenie odebrania wiadomości. Im mniejsza wartość RTT, tym lepiej. Podobnym parametrem jest opóźnienie (ang. latency), informujące o tym ile czasu mija od wysłania wiadomości z naszego komputera do jej odebrania przez komputer w sieci.

Dopiero wiedza o parametrach DL, UL Speed oraz RTT pozwala na określenie potencjalnych możliwości jakie oferuje nam dane łącze internetowe. Im mniejsza wartość parametru RTT, tym lepiej. Duże wartości RTT powodują częste retransmisje pakietów, co jest jednoznaczne ze spadkiem przepustowości oraz problemami podczas próby korzystania z podstawowych usług. Niskie RTT oznacza bardzo szybką odpowiedź na wysłane żądanie. Parametr ten jest bardzo ważny jeśli korzystamy przykładowo z gier sieciowych, rozmów głosowych, video, pulpitu zdalnego itp.Komfortowe korzystanie z usług sieciowych zapewni RTT nieprzekraczające 200ms. W przypadku rozmów przez internet większe wartości parametru RTT nie muszą uniemożliwiać korzystania z tego typu usług. Komunikatory internetowe korzystają z bufora danych, w którym z odpowiednim zapasem czasu magazynowane są przychodzące próbki głosu bądź video, tak aby rozmowa mogła odbywać się płynnie. Należy pamiętać, że czas rekacji rozmówcy wydłuży się o czas potrzebny na wypełnienie bufora danych.

O wiele groźniejszy dla usług czasu rzeczywistego jest Jitter. Jeśli jego wartość przekracza rozmiar bufora danych, wtedy mamy do czynienia z trzaskami, zanikaniem rozmówcy, a w skrajnych przypadkach rozłączeniem rozmowy w trakcie połączenia głosowego. Dla usług FTP, HTTP oznacza to częstą retransmisję z powodu utraconych pakietów, a co za tym idzie spadek przepustowości.

Jitter opisuje zmienność opóźnienia, a dokładnie maksymalną różnicę czasu opóźnienia pomiędzy przychodzącymi pakietami podczas trawania usługi, najczęściej spowodowany jest dużym obciążeniem sieci, nieprawidłowym kolejkowaniem lub błędną konfiguracją sieci, do minimalizowania wpływu jittera wykorzystywane są bufory, wartość parametru podaje się w milisekundach (ms).

Upload, Download

Jitteer


Każdy użytkownik wykorzystuje swoje łącze internetowe do innych celów, począwszy od zwykłego przeglądania serwisów WWW, kończąc na uploadowaniu bardzo dużych plików na serwer. Wybór prędkości dostępu do internetu definiują potrzeby użytkownika, usługi z jakich będzie korzystał. Poniżej zestawiono szybkości dostępu do internetu wraz z usługami z jakich można bezproblemowo korzystać wybierając daną prędkość dostępu.

ZESTAWIENIE PRĘDKOŚCI DOSTĘPU DO INTERNETU
do 1 Mbps
Bardzo wolny dostęp do Internetu jak na obecnie dostępne techniki przesyłu danych. Taka prędkość skutecznie zniechęca do przeglądania serwisów z filmami oraz muzyką, ze względu na długi czas buforowania kontentu. Nie zagramy też w obecne gry sieciowe czasu rzeczywistego. W zupełności wystarczy do przeglądania stron WWW, odebrania poczty e-mail bez dużych załączników. Nie powinno być też problemu z rozmową głosową oraz video czasu rzeczywistego z użyciem popularnych komunikatorów Internetowych. Wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie ok. 2h.
od 1 do 3 Mbps
Szybszy od 1 Mbps, ale wciąż wolny dostęp do globalnej sieci. Możliwe swobodne oglądanie filmów i słuchanie muzyki bez oczekiwania na buforowanie w jakości do 480p. Gry sieciowe czasu rzeczywistego będą działać dobrze pod warunkiem, że RTT będzie w granicach 30ms. Małe pliki będą się ściągać szybko. Słuchanie radia internetowego też nie będzie stawnowiło problemu. Plik 100MB wyślemy w niecałą godzinę.
od 3 do 8 Mbps
Powszechnie oferowana prędkość dostępu do Internetu z wykorzystaniem technologii 3G w słabych warunkach radiowych. W obecnej chwili jest to marginalna prędkość pozwalająca na swobodne korzystanie z większej liczby usług sieciowych. Przy takiej prędkości można swobodnie obejrzeć film w jakości do 720p z buforowaniem w tle, rozmawiać w jakości nie większej niż SD, grać w gry sieciowe czasu rzeczywistego, odbierać średnie pliki oraz pocztę z średniej wielkości załącznikami. Wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie ok. 16 minut.
od 8 do 14 Mbps
Taka prędkość powinna być oferowana jako minimalna w dzisiejszych czasach. Szybki dostęp do Internetu, dostępny między innymi w technologii 3G, pozwala na korzystanie z większości usług sieciowych. Z taką prędkością nie będzie problemów podczas odtwarzania filmów w jakości powyżej 720p, odbieraniu strumienia audio-video bez zakłóceń, rozmowy w jakości nie większej niż HD, odbieraniu większych plików, sprawdzaniu poczty e-mail z większymi załącznikami. Wysłanie pliku o rozmiarze 100MB zajmie ok. 10 minut.
od 14 do 100 Mbps
Bardzo szybkie połączenie sieciowe, niedostepne dla wszystkich. Wymagane medium transmisyjne w postaci światłowodu lub bezprzewodowo z wykorzystaniem technologii LTE. Z taką przepustowością można śmiało oglądać filmy w jakości 1080p i więcej, prowadzić rozmowy audio-video w jakości FHD, odbierać kilka dużych plików jednocześnie. Posiadając takie łącze możliwe jest nawet postawienie własnego serwera. Posiadamy swobodny dostęp do wszystkich usług sieciowych. Wysłanie pliku 100MB zajmie tylko 1 minutę.

Jeśli decydujemy się na wybór połączenia mobilnego, to oprócz wyżej wymienionych parametrów powinniśmy sprawdzić pakiety danych oferowane przez operatorów sieci komórkowych. Niestety po wykorzystaniu przysługującego pakietu danych wiodący operatorzy telefonii komórkowej w Polsce zakładają tzw. „lejek”. Operator sieci komórkowej Plus zakłada lejek także w taryfach „LTE bez limitu” o czym możecie przeczytać tutaj.

Pakiet danych jest to wydzielona według konkretnej oferty internetu mobilnego danego operatora ilość danych, podawana najczęściej w gigabajtach (GB) po wykorzystaniu której połączenie sieciowe jest blokowane bądź też zakładany jest tzw. „lejek” obniżający prędkość transmisji danych poniżej 50 Kbps.

Znajomość większej liczby parametrów niż tylko przepustowość połączenia sieciowego pozwala na lepsze dobranie łącza internetowego (operatora oferującego usługę internetu mobilnego). Sprawdzając prędkość pobierania, wysyłania oraz RTT jesteśmy w stanie określić czego tak naprawdę oczekujemy wybierając internet mobilny. Może szybkiej odpowiedzi z serwera, jeśli jesteśmy graczami, a może dużego UL, jeśli wysyłamy duże pliki na serwer. Internet powinien być dobierany według potrzeb, a nie promocji operatora komórkowego.
Ukryj komentarze
37
 1. Olga Wrzesień 26, 2019 08:09

  Dwukrotny pomiar
  pierwszy:
  opoznienie 197 ms
  Pobieranie 1,32 Mb/s
  wysyłanie -1,00 Mb/s
  jitter 5 ms

  drugi
  opoznienie -1 ms
  Pobieranie -1,00 Mb/s
  wysyłanie -1,00 Mb/s
  jitter ms

 2. Spacerunner Sierpień 19, 2019 00:46

  Lokalne sieci wygrywają z molochami.
  Koszt 79.99 miesięcznie
  Ping: 1!
  Prędkość download: 825Mbps
  Prędkość upload: 85Mbps
  https://www.speedtest.net/result/8512658924

 3. Anonim Czerwiec 6, 2019 21:55

  Tak to wygląda w momencie szczytowego obciążenia BTS w internecie domowym od T-Mobile:
  http://www.speedtest.pl/test/211641884

 4. mirek Maj 21, 2019 19:50

  ping
  45
  ms
  jitter
  8
  ms
  pobierz
  1,1
  Mbps
  wczytaj
  0,3

 5. Monika3 Kwiecień 16, 2019 08:45

  Ja mam internet mobilny Orange i jak robię pomiar na https://speedtestonline.pl to wynik download jest poniżej 15 mb/s a upoload około 8 mb/s oraz strasznie wysoki ping. Dobrze, że kończy mi się niedługo umowa.

 6. Pegaz Marzec 26, 2019 19:24

  Ja mam światłowód z Inei , wyniki : Download :93,77 , Ping: 9ms , Upload : 94,50

 7. Romulus Marzec 22, 2019 23:03

  A ja sobie dzisiaj założyłem internet FTTH za 64 zł i mam 300 Mb/s pobierania, 30Mb/s wysyłania a pink mi skacze w granicach 3-4 czasem raz na ruski rok skoczy do 8. Po prostu MEGA wypas.

 8. Kasia Marzec 3, 2019 21:23

  Witam,
  Takiego wyniku nikt nie ma i nie miał od Orange
  Wi-Fi
  Download: -1.00 Mb/s (tak na Minus)
  Upload: 7.83 Mb/s
  Ping:27
  Jitter: 0ms

  Kabel
  Download: 0.40 Mb/s
  Upload: 6.46 Mb/s
  Ping:30
  Jitter: 1ms

  Po montażu na drugi dzień takie wyniki.

  • Anonim Czerwiec 6, 2019 21:51

   Duże obciążenie BTS, widać to po tym, że prędkość wysyłania jest większa niż pobierania. SINR prawdopodobnie na dużym minusie. Polecam poszukać mniej obciążonego nadajnika

 9. mk Maj 14, 2018 22:36

  skad go masz? mk.kredyt@gmail.com i jaka cena?

 10. Ewelina Maj 8, 2018 22:03

  u mnie wygląda to tak:
  http://www.speedtest.pl/test/177184410

 11. pablito48 Marzec 13, 2018 10:02

  Czy można gdzieś wykupić łącze które ma upload równy z downaloadem? http://www.predkosc.pl/result/#20181031153-8b3f U mnie jest dramat z wysyłaniem aktualnie.;/

 12. DAVID Marzec 1, 2018 23:07

  Witam , ja mam PING 14 DOWNLOAD 12.58 i UPLOAD 13.65
  Czy to jest ok ? Dla mnie bardzo wolno chodzi chyba ze to wina mojego komputera ? Robiłem test około 23 dzięki za odpowiedz

 13. Armani Luty 1, 2018 01:19

  to taki internet jest dobry http://www.speedtest.pl/wynik/168775637

 14. kuchnie na zamówienie Wrzesień 30, 2017 16:01

  W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora.
  Pozdrawiam

 15. urządzenia myjące Wrzesień 30, 2017 14:31

  Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na
  stronę.

 16. usługi na tokarce cnc Wrzesień 29, 2017 23:03

  Artykuł genialny. Czekam na więcej

 17. remont mieszkania Wrzesień 29, 2017 17:05

  Zagadnienie przedstawione na najwyższym poziomie.

 18. Andrzej Sierpień 12, 2017 14:22

  Moje wyniki 76-78. 31,80. -39,52. Uważasz ze ok?

 19. venuz Lipiec 25, 2017 22:26

  Plus
  zalezy czy akurat nadajnik jest obciazony, ale na wsi (ok. 300m od nadajnika, bez zadnych przeszkód po drodze) wyniki prezentuja sie tak:
  ping (min. okolo 16ms) codziennosc to 31/40ms
  download (max. 27Mbps) 13-20Mbps
  upload (max. 26Mbps) 20-26Mbps
  Ale po wykorzystaniu limitu już porażka… :/

 20. marco Lipiec 21, 2017 10:35

  posiadam dwa internety
  plus
  download 16.39
  ping 68
  upload 27.50
  play
  download 13.89
  ping 39
  upload 2.78
  prosze mi napisac który jest lepszy bo sie nie znam

  • RFBENCHMARK Lipiec 24, 2017 00:12

   Proponujemy wykonać serię testów w różnych godzinach – z tych danych wynika że Plus wypadł lepiej – ściąganie (Download) są zbliżone jednak wyniki Wysyłania (Upload) są zdecydowanie lepsze w Plus. Zazwyczaj transmisja Internet jest niesymetryczna – czyli ściągamy zdecydowanie więcej niż wysyłamy (Upload) Jednak Upload jest również ważny – nasza aplikacja oprócz „suchych” wyników przedstawia rezultaty testów w formie graficznej (emotki) – dla mniej wtajemniczonych 😉

  • Sialala Kwiecień 23, 2019 10:06

   Play

 21. MAZUR Czerwiec 1, 2017 16:49

  6.74 download
  0.23 upload
  16 ping
  czemu taki mały upload ja się pytam?

  • RFBENCHMARK Lipiec 24, 2017 00:14

   Trzeba sprawdzić warunki radiowe – wyniki rzeczywiście nie są wybitne…

 22. BB Maj 3, 2017 11:10

  prosze powiedzcie bo sie zupelnie nie znam
  na kablu wysylanie 8.67 mb/s
  pobieranie 79.8 mb

  przez wifi
  wysył 9.38 mb
  sciaganie 21.02 mb
  ping 14 ms

  czy jest szybki ?

  • RFBENCHMARK Maj 3, 2017 23:06

   Jaka jest prędkość łącza według dostawcy Internetu pobieranie/wysyłanie ? Na pierwszy rzut oka warto się przyjrzeć różnicy pomiędzy kablem i WiFi – pobieranie czterokrtonie nizsze w WiFi – przydałoby się wykonać serię testów – jeżeli wartości bedą się powtarzac wypadało przyjrzeć się bliżej ustawieniom WiFi – typ routera WiFi , pasmo 2.4 MHz czy 5 MHz, tryb wyboru kanału WiFI itp. – wygląda na to że router WiFi albo warunki radiowe ograniczają bardzo jakość po WiFI

 23. michal Luty 18, 2017 07:39

  download 170mb upload 37mb czy to jest ok?

  • Jarosław Maj 1, 2017 23:29

   Jasne że tak! Jaki ping?

 24. Kadan Październik 23, 2016 10:56

  Szarpię się z Orange od wielu lat. Ten artykuł wyjaśnił mi wiele technicznych aspektów.

 25. Robert Sierpień 24, 2016 09:57

  Fajny materiał, polscy użytkownicy internetu powinni korzystać z takiej wiedzy ……. 🙂

 26. marek Maj 22, 2016 18:24

  moje wyniki testu sa ok ?

  download 84 Mb

  upload 12 Mb

  • koko Grudzień 18, 2016 15:17

   no nie wiem
   Download 128Mb
   Up 128 Mb