Rozpoczynamy erę polskiej chmury!

2018.10.30
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Rozpoczynamy erę polskiej chmury!

Wszystko dzięki umowie podpisanej 30 października przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju. Jej wynikiem będzie  powołanie spółki technologicznej będącej operatorem Chmury Krajowej oferujące usługi IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) oraz SaaS (Software as a Service). Pozwoli to polskim przedsiębiorcom oraz administracji publicznej przechowywać i przetwarzać dane w chmurze.

Warto krótko wytłumaczyć laikom czym jest chmura – jest to model składowania danych, dzięki któremu wszelkie dokumenty oraz zapisy dostępne są w każdej chwili z prawie każdego urządzenia. Dostawcy chmury odpowiadają  za jej przechowywanie oraz bezpieczeństwo. Chmura równa się oszczędności, szybkości oraz ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak będzie funkcjonować chmura krajowa?

Zapewni usługi wsparcia, migracji, transformacji sektora IT jak również bezpieczeństwa w sektorze prywatnym i publicznym.

Jak na razie polskie firmy wykorzystują zaledwie 10 % możliwości chmury – daje to wielkie pole do manewru oraz zapowiada milowy krok w stronę rozwoju cyfryzacji w naszym kraju. Kiedy możemy oczekiwać pojawienia się chmury? Już w pierwszym kwartale przyszłego roku mają ruszyć pilotażowe usługi dla wybranych klientów, w następnej połowie liczba klientów zostanie rozszerzona, by w 2020 w pełni mogli korzystać wszyscy klienci.

źródło: gsmonline.pl