Sieć bazowa 5G oparta na mikroserwisach zademonstrowana podczas MWC 2018

2018.02.28
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Sieć bazowa 5G oparta na mikroserwisach – projekt China Mobile i Huawei zademonstrowany podczas MWC 2018

Huawei razem z China Mobile zaprezentowało w Barcelonie na Mobile World Congress 2018 pierwszą na świecie sieć bazową 5G zbudowaną na bazie architektury usługowej (SBA) opartą na mikroserwisach. Pokaz jest dalszą częścią prototypowego wydania opartego na SBA sieci bazowej 5G podczas MWC odbywającego się w 2017 roku w Szanghaju.

Zdaniem Huawei konieczne są zmiany w architekturze oprogramowania sieciowego 5G – musi nastąpić podział architektury SBA zgodny z 3GPP. Umożliwi to uzyskanie autonomicznej sieci 5G (SA), w pełni korzystającej z panoramy strukturalnych funkcji, interfejsów oraz działań sieci opierających się na usługach. Bazując na koncepcji „plaster-as-a-service”, mikroserwisy są tworzone na żądanie, z możliwością późniejszego, elastycznego wdrażania. Działaniem niezależnym dla każdego mikroserwisu jest skalowanie oraz uaktualnienia. Dzięki owym poczynaniom możliwe będzie elastyczne projektowanie, wdrażanie i działanie opierające się na mikroserwisach sieci 5G.

Głównym celem demonstracji było zaprezentowanie interfejsu zgodnego z protokołem HTTP2.0, zarządzającym cyklem usług mikroserwisowych, opierających się o kontenery, który implementuje dynamiczne ładowanie aplikacji innych firm i przełączanie usług.

Zhang Tongxu, dyrektor generalny China Mobile Research Institute, sądzi, iż dobrze działająca sieć 5G wymaga systemu E2E oraz sprawdzonej sieci 5G. Zapewnia, iż jego przedsiębiorstwo będzie kontynuować współpracę z partnerami z branży przemysłowej, chcąc przyśpieszyć rozwój 5G – nowej technologii komunikacyjnej, która wpłynie na funkcjonowanie społeczeństwa.

Felix Qiu, dyrektor generalny 5G Core Networks w Huawei, na MWC w Barcelonie opowiadał o dojrzewaniu SBA, które będzie wdrażane komercyjnie, a poprzez bazującą na mikroserwisach sieć szkieletową 5G firma Huawei pomoże operatorom wdrożyć sprawną obsługę, z uporządkowanymi funkcjami i zasobami określonymi na żądanie.

źródło: Huawei

Ukryj komentarze
1
  1. Viagracheap Marzec 15, 2018 00:47

    Dziękuję, będą 🙂