Szwajcarzy skorzystają z 5G w 2020 roku? Swisscom nawiązał współpracę z Ericssonem

2017.11.09
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Szwajcarzy skorzystają z 5G w 2020 roku? Swisscom nawiązał współpracę z Ericssonem

Szwajcarski operator Swisscom wybrał szwedzką firmę Ericsson do przeprowadzenia całkowitej modernizacji infrastruktury mobilnej. Celem inwestycji jest przygotowanie Szwajcarii do wdrożenia technologii 5G.

Swisscom wdroży kompleksowy system firmy Ericsson. To milowy krok w kierunku realizacji planu zapewniającego mieszkańcom Szwajcarii dostęp do sieci 4G-LTE. Ma ona swoim zasięgiem do 2018 roku objąć cały kraj. To preludium do wdrożenia technologii 5G. Z tej innowacji mieszkańcy alpejskiego kraju mają korzystać od 2020 roku. Szwajcarski operator powiedział, że nie tylko umożliwi to ulepszenie oferty internetu mobilnego dla klientów, ale także przyspieszy zastosowanie 5G w biznesie.

Obie firmy zademonstrowały już rozwiązania oparte na technologii 5G network slicing i wąskopasmowym Internecie Rzeczy (NB-IoT). Zostały one zaprojektowane w celu wspierania cyfryzacji procesów w przedsiębiorstwach. Oba przedsiębiorstwa współpracują z ośrodkiem akademickim École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), by opracować próbne zastosowania przemysłowe nowej technologii.

Chcielibyśmy zaoferować naszym klientom dostęp do najlepszej sieci w Szwajcarii. Zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Dlatego inwestujemy masowo w najnowsze technologie sieciowe, takie jak Gigabit LTE i 5G – powiedział Heinz Herren, prezes i dyrektor generalny Swisscom. Ericsson jest prawdziwym liderem w technologii 5G i jestem przekonany, że wspólnie osiągniemy nasz cel, aby zapewnić większą innowacyjność i najlepsze doświadczenia naszym klientom – dodał.

Swisscom będzie korzystał z rozwiązań wyprodukowanych przez firmę Ericsson: m.in. small cells, systemów podstawowych, w tym wirtualizacji funkcji sieciowych (network functions virtualisation, NFV), virtual evolved packet core (vEPC) i  virtualised IP multimedia subsystem (IMS). Szwajcarski operator skorzysta także z doświadczeń szwedzkiego producenta w zakresie optymalizacji, planowania, projektowania i integracji usług.

Obecnie firma Swisscom może zapewnić dostęp do sieci 4G z prędkością 450 Mbps 60% populacji Szwajcarii, a 80% populacji z prędkością 300 Mbps, Szacuje się, że w 11 szwajcarskich miastach do końca 2017 roku zostanie zmodernizowana infrastruktura, tak by możliwe było zwiększenie szybkości do prędkości gigabitowych.

źródło: Computerweek