Stan wdrożenia technologii 5G na świecie w 2017 roku

2018.02.20
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Technologia 5G – stan wdrożenia na całym świecie w 2017 roku

Technologia 5G jest najnowocześniejszym standardem szybkiej łączności internetowej na urządzeniach mobilnych. Wkrótce zapewni możliwości osiągnięcia przełomowych prędkości pobierania i wysyłania. Na całym świecie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne pracują nad stworzeniem odpowiedniej infrastruktury dla tej wyczekiwanej, przełomowej technologii.

Termin 5G to popularny skrót, który określa technologię bezprzewodową piątej generacji. Obecnie technologia 5G ma pierwszorzędne znaczenie dla przyszłości szybkiej telekomunikacji. Porównując znane wszystkim 4G, 5G ma zapewnić zadziwiające prędkości przesyłania danych do 100 gigabitów na sekundę. Oznacza to, że technologia 5G jest 1000 razy silniejsza niż istniejąca technologia 4G. Wszelkie opóźnienia zostaną zminimalizowane jak również zużycie baterii w urządzeniach mobilnych. Ta zaleta sprawia, iż ​​jest idealna dla Internetu rzeczy (Internet of Things)

Stan wdrożenia technologii 5G – jak wygląda sytuacja obecnie?

Chiny

Jedna z potęg gospodarczych i technologicznych jaką są Chiny, zawarła w swoim swoim trzynastym planie pięcioletnim uruchomienie technologii 5G do roku 2020. Rząd przygotował szerokie plany promowania tej technologii w dwóch fazach prób 5G. Pierwszym etapem są działania dotyczące badań i rozwoju. Ten proces od roku 2015 do 2018 zawierają wszelkie kluczowe testy schematów technologicznych i próby systemowe.

Drugim etapem jest wdrożenie od roku 2018 do 2020. Na ten cel celu 5G duże chińskie firmy telekomunikacyjne wydadzą około 43 miliardy dolarów.

Zgodnie ze słowami Richarda Yu, CEO Huawei Inc., Chiny będą światowym liderem pod względem wdrożenia technologii 5G. Mimo opóźnień związanych z wdrożeniem technologii 3G, sieć 4G obecna była w Chinach w tym samym czasie co w innych krajach, więc przy pojawieniu się 5G na świecie zauważa się plany zostania liderem do roku 2020

USA

Jak można się spodziewać, Stany Zjednoczone również prężnie działają odnośnie rozwoju i wdrożenia nowych technologii. USA znajduje się w czołówce państw implementujących sieć piątej generacji.  Zgodnie z analizami firmy Accenture, wdrożenie technologii 5G w Stanach Zjednoczonych wiązać będzie się z utworzeniem 3 milionów miejsc pracy i wniesie około 500 miliardów dolarów do wzrostu PKB w USA.

Za oceanem bardzo dużo mówi się o wdrożeniu technologii nowej generacji. Powstają m.in. liczne reklamy ukazujące korzyści konsumentom oraz pozytywny wpływ 5G dla całej gospodarki kraju. Telekomunikacyjni giganci Ericsson i Verizon z niecierpliwością oczekują na wdrożenie w drugiej połowie 2018 roku pre-standardowej komercyjnej sieci radiowej 5G i sieci 5G w różnych częściach kraju. Również AT&T  nie pozostaje dłużne i zamierza świadczyć usługi 5G w 12 różnych regionach do końca 2018 roku.

Europa

Na starym kontynencie różne firmy telekomunikacyjne przygotowują  się do wdrożenia 5G na pełną skalę do końca roku 2018. Telia współpracująca z firmami Ericsson i Intel z niecierpliwością oczekuje na uruchomienie pierwszej publicznej sieci 5G w regionie. Program ten obejmie dostarczanie szybkich usług internetowych na komercyjne pasażerskie statki wycieczkowe oraz usługi koparek budowlanych kontrolowane za pomocą sieci 5G.

Przyniesie to wiele korzyści klientom Telii. W planach przedsiębiorstwa jest świadczenie technologii 5G w Tallinie i Sztokholmie do końca 2018 r. Dzięki ich realizacji te dwa miasta staną się pionierskimi miastami na świecie z wszechstronną dostępnością 5G.

Rosja

Rosja jest gotowa przygotować się do wdrożenia technologii 5G. Operator telekomunikacyjny MTS wyczekuje demonstracji serwisów internetowych 5G podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji. Dodatkowo rosyjski operator telekomunikacyjny Rostelecom współpracuje z Ericssonem, aby kontynuować testy 5G w Sankt Petersburgu. Planowane próby będą miały swój debiut w drugiej połowie 2019 roku.

Wielka Brytania

Operator telekomunikacyjny EE podjął  współpracę z chińskim gigantem technologicznym Huawei.  Pomyślnie zakończono  próbę kompleksowej architektury sieci 5G. Vodafone i Ericsson ogłosili również zakończenie standardowych testów danych 5G przy użyciu widma radiowego 3,5 GHz. Test był całkowicie niezależny od architektury sieci 4G obecnie wdrażanej w kraju.

Norwegia

W 2017 Norweska firma telekomunikacyjna Telenor zakończyła z powodzeniem testowanie technologii 5G. Przedsiębiorstwo zakłada wdrożenie infrastruktury  5G na pełną skalę do początku roku 2020.

Niemcy

W Niemczech badania dotyczące najnowszej technologii zaplanowano na drugą połowę 2018 jak oficjalnie ogłosiło Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI). Zaplanowane jest rozpoczęcia usług 5G do roku 2020. Pełne skalowanie będzie możliwe do roku 2025.

Indie

Indie wyróżniające się ogromną populacją posiadającą wielki rynek telekomunikacji mobilnej. Państwo zamierza zaspokoić zapotrzebowanie na rozbudowane usługi sieciowe i transmisję danych przy wdrażaniu infrastruktury 4.5G i 5G. Obecnie kraj poszukuje Massive MIMO, aby zwiększyć efektywność widma.

Japonia

Największa japońska firma telekomunikacyjna, NTT Docomo, wybrała przedsiębiorstwo Nokia do zapewnienia niezbędnego sprzętu do wdrożenia na dużą skalę technologii 5G do roku 2020. Mimo zaplecza technologicznego kraj ten zostaje jeszcze o rok w tyle w porównaniu z USA i wdrożeniem najnowszej sieci.

Kiedy będziemy mogli korzystać z 5G w Polsce?

Wielu czytelników z pewnością zastanawia się jak wygląda przebieg rozwoju technologii 5G w Polsce. Czy nad Wisłą ktoś realnie myśli nad wdrożeniem przełomowej technologii? Okazuje się, że wykonano już pewne konkretne kroki w tym kierunku.

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku było stworzenie dokumentu „Strategia 5G dla Polski”. Dokument prezentowany przez Ministerstwo Cyfryzacji ukazuje, iż rok 2020 będzie przełomem funkcjonowania w kraju sieci piątej generacji. Do 2025 sieć obejmie wszystkie miasta oraz w jej obrębie znajdą się główne szlaki transportowe.

W roku 2018 zostaną przeprowadzone pierwsze testy sieci, a w czasie kolejnych dwóch lat, resort chce wybrać jedno duże miasto, w których 5G będzie działać na zasadach komercyjnych – prawdopodobnie tym miastem będzie Łódź. W dokumencie dostrzeżono potrzebę zniwelowania różnic między obszarami miejskimi i wiejskimi oraz zmniejszenia w jak największym stopniu dysproporcji w rozwoju cyfrowym/technologicznym w krajach Unii Europejskiej. W dokumencie występuje również zakaz powielania infrastruktury telekomunikacyjnej przez instytucje publiczne z uwagi na potencjalny konflikt z unijnym rozporządzeniem WiFi4EU, motywujący te instytucje do zapewniania nieodpłatnego bezprzewodowego lokalnego dostępu do Internetu w miejscach publicznych.

Sieć piątej generacji poskutkuje stworzeniem innowacyjnych usług, które wpłyną na sektory takie jak produkcja, energia, przemysł samochodowy i zdrowie, wprowadzając je w erę Internetu Rzeczy.

Ministerstwo Cyfryzacji zostanie postawione przez licznymi problemami, z którymi będzie musiało się zmierzyć. Są to między innymi polskie normy promieniowania elektromagnetycznego, ograniczające możliwości rozbudowy sieciowej infrastruktury. Utrudnienie stanowi również prawo budowlane, z powodu którego dostęp do publicznej infrastruktury – w tym komunalnej – jest dla operatorów utrudniony lub kosztowny.

Ponadto opinii publicznej pokazano pierwsze koncepcyjne rozwiązania zastosowane w projektach badawczych. W Blue City, warszawskim centrum handlowo-rozrywkowym w Alejach Jerozolimskich zaprezentowano projekt badawczy Rapid – 5G, w którym udział brały instytucje oraz firmy z UE i Japonii (w tym polski Exatel). Celem projektu było stworzenie systemu 5G wdrażanego w miejscach o dużym zagęszczeniu, gdzie Wi-Fi i LTE nie spełniają wszystkich oczekiwań,  mowa między innymi o galeriach handlowych, stadionach czy amfiteatrach. Test pozwolił na bezprzewodowe pobieranie plików z szybkością 800 Mb/s. Zaprezentowane rozwiązanie pracują w częstotliwości 60 GHz osiągając bardzo niską częstotliwość Ping.

Prognozy na przyszłość, czyli dokąd zmierza technologia 5G?

Warto w takim momencie zastanowić się, co czeka nas w ciągu następnych kilku lat. Historia pokazuje, że rozwój technologiczny i gospodarczy przyspiesza adaptacje nowych rozwiązań i wpływa pozytywnie na ewolucje prototypowanych rozwiązań. Pierwsze analizy mówią, że już w ciągu najbliższych 3-4 lat technologia 5G będzie dostępna do użytku komercyjnego. Gigant telekomunikacyjny Ericsson, oszacował, iż technologia 5G będzie służyć 15% światowej populacji do roku 2022.

Z kolei Verizon zakłada, że do końca 2018 roku będzie mieć od 3 do 5 stałych rynków bezprzewodowych wykorzystujących swoje standardy 5G w USA.

Czas pokaże, które państwa i które firmy zdobędą przewagę na rynku telekomunikacyjnym i udostępnią szerokiemu gronu użytkowników dostęp do technologii 5G. Tymczasem z zaciśniętymi kciukami za polskie projekty, przyglądamy się temu mobilnemu wyścigowi zbrojeń.

 

Ukryj komentarze
3
  1. Ja Kwiecień 22, 2019 11:48

    A co ze zdrowiem

    • KOKO Maj 13, 2019 14:32

      BANDYCI NIE WIECIE CO ROBICIE 5G TO BROŃ PRZECIW LUDZKOSCI A NIE ŻADEN SZYBKI INTERNET,TO TECHNOLOGIA WOJSKOWA ABY PANOWAĆ NAD LUDZMI ,W RAZIE POTRZEBY BĘDA MOGLI NAS NISZCZYĆ.TA BROŃ JEST W STANIE USMAŻYĆ OD SIERODKA KAŻDEGO CZŁOWIEKA ,JESTEŚCIE BARANAMI KTÓRZY WIERZĄ W TO GÓWNO PRZECIW LUDZKOŚCI TO CZYSTA SAMOZAGŁADA .EPIDEMIA RAKÓW I INNYCH CHORÓW ZWIĘSZY SIĘ O 200 % JESTEŚCIE ZABÓJCAMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Zwrotki: Technologia 5G w Polsce - stan rozwoju i plany na przyszłość oczami Ministerstwa Cyfryzacji - RFBENCHMARK | RFBENCHMARK