Technologia 5G w Polsce – stan rozwoju i plany na przyszłość oczami Ministerstwa Cyfryzacji

2018.04.05
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:

Technologia 5G w Polsce – stan rozwoju i plany na przyszłość oczami Ministerstwa Cyfryzacji

Technologia 5G, która już wkrótce będzie najwyższym standardem szybkiej łączności na urządzeniach mobilnych, jest stale udoskonalana. Międzynarodowi giganci usilnie starają się zająć pierwsze miejsce w podejmowanych decyzjach i cyklu wdrożeniowym.

Chiny zamierzają zostać światowym pionierem, jeżeli chodzi o szybkość wdrożenia technologii 5G. Czeka na nich jednak spora konkurencja, ponieważ rywale nie zamierzają się łatwo poddać. Stany Zjednoczone podejmują w ostatnim czasie decyzje ważne dla strategii rozwoju całego kraju związane z wdrożeniem sieci piątej generacji. Przewiduje się, że innowacyjna technologia 5G usprawni działanie całej gospodarki USA. Specjaliści szacują, że przyniesie ona wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w wysokości 500 miliardów USD.

Przeczytaj artykuł: Stan wdrożenia technologii 5G na świecie w 2017 roku

Państwa Starego Kontynentu również nie spoczywają na laurach. W Europie prym we wdrożeniu technologii 5G wiodą Niemcy oraz kraje skandynawskie. Polska także stara się nadążać za rozwojem technologii. W mediach coraz częściej słyszymy m.in. o projekcie strategii 5G dla Polski.

Sprawdziliśmy „u źródła”, czyli w Ministerstwie Cyfryzacji, jak wygląda rzeczywisty poziom zaawansowania prac nad technologią 5G i czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach.

Jak przebiega projekt wdrożenia 5G w Polsce oczami Ministerstwa Cyfryzacji?

Rozwój piątej generacji systemów bezprzewodowych (w skrócie 5G) stanowi jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej – jak najszerzej rozumianej – telekomunikacji. Systemy 5G mają stanowić kolejny etap rozwoju standardów telekomunikacyjnych, znacznie przekraczający przewidywanymi funkcjonalnościami to, co oferuje obecnie obowiązujący standard 4G.

Spodziewany zakres zmian będzie tu bardzo szeroki – migracja w kierunku systemów piątej generacji z całą pewnością nie ograniczy się jedynie do zdefiniowania nowych standardów wielodostępu, nowych algorytmów modulacji/kodowania, itp., lecz będzie wymagała zupełnie nowego spojrzenia na łączność bezprzewodową. Zanim sieć piątej generacji będzie mogła być faktycznie uruchomiona (obecnie najwcześniejsza przewidywana data to rok 2020), niezbędne jest opracowanie standardów technicznych systemu.

Zobacz też: Internet mobilny w Polsce – wielkie podsumowanie 2017 roku!

Obecnie nie ma jeszcze kompletnego standardu technicznego 5G, jednak cały czas – i na forum wielu organizacji – trwają intensywne prace normalizacyjne. Budowa w pełni funkcjonalnej komercyjnej sieci 5G będzie zadaniem podmiotów, które będą posiadały odpowiednie zasoby widma radiowego, np. operatorzy telefonii komórkowej.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt Strategii „5G dla Polski” i z początkiem stycznia 2018 roku skierowało do konsultacji publicznych. Określa on działania oraz środki dla realizacji celu jakim jest terminowe, tj. najpóźniej do 2025 roku wdrożenie sieci 5G w Polsce w sposób efektywny kosztowo.

Nadrzędnymi celami realizowanymi przez Strategię jest rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej nowej generacji oraz wdrożenie usług opartych na sieci 5G i zbiorach danych. Cele te są zgodne z celami europejskiej strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego oraz celami przedstawionymi w Komunikacie Komisji Europejskiej Łączność dla konkurencyjnego jednolitego rynku cyfrowego: w kierunku europejskiego społeczeństwa gigabitowego.

Obecnie nie można jeszcze dokonać oceny projektu wdrożenia 5G w Polsce.

Jakie są kolejne etapy inwestycji wdrożenia technologii 5G w Polsce?

W 2018 roku planowane jest:

  • Przyjęcie Strategii „5G dla Polski”,
  • Rozpoczęcie prac legislacyjnych dedykowanych sieciom 5G,
  • Rozpoczęcie prac nad systemem informacyjnym o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne,
  • Przyjęcie i realizacja Krajowego Planu Działań w zakresie zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz (planowane udostępnienie pasma 2020 r.

Jak widać rok 2018 przyniesie wiele ważnych decyzji i podejmowanych zmian, które przybliżą nas do upragnionej nowej technologii mobilnej, zapewniającej standardy, o których mówi cały świat.

Przeczytaj też: Jakość sieci mobilnej w Warszawie – najnowsze pomiary RFBenchmark Drive Test

Ukryj komentarze
1
  1. Customwritingservice Kwiecień 7, 2018 01:37

    Może i racja, dziękuję!custom writing service