UKE przeciwdziała cyberprzestępstwom

2018.08.20
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
UKE przeciwdziała cyberprzestępstwom[/rfb_maint_title]

Coraz częściej odnotowywany jest problem nadużyć na rynku telekomunikacyjnym i bazowym. Szczególnie charakterystyczne i rozwinięte są przestępstwa związane z podmianą kart SIM i usługą przekierowywania połączeń. By temu przeciwdziałać Urząd Komunikacji Elektronicznej złożył wniosek do dostawców usług telekomunikacyjnych oraz do Związku Banków Polskich o podjęcie działań przeciwko nadużyciom, przez które użytkownicy zostają pozbawieni środków.

W jaki sposób działają przestępcy? Najczęściej poprzez znajomość danych użytkownika, numer telefonu i danych banku lub poprzez otrzymanie duplikatu karty SIM – używających skradzionych danych w salonie operatora. Pozwala to na przejęcie numeru telefonu, który obecnie wykorzystywany jest do obsługi kont bankowych i przelewów, serwisów społecznościowych czy kont poczty elektronicznej. Obchodzą w ten sposób kolejne zabezpieczenie poprzez sms-kod.

Przestępcy najczęściej wykorzystują zainfekowane oprogramowanie oraz fałszywe maile, ogłoszenia czy phishing. Chcąc temu zapobiec i zapewnić jak największą ochronę użytkownikom UKE zaleca użytkownikom zachowanie szczególnych środków ostrożności, a dostawcom powzięcie odpowiednich działań mających na celu eliminację powyższych zjawisk.

źródło: telko.in