UKE: Wystartował konkurs na certyfikowane narzędzie do pomiaru usług telekomunikacyjnych

2018.03.01
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

UKE: Wystartował konkurs na certyfikowane narzędzie do pomiaru usług telekomunikacyjnych

Niejednokrotnie podpisując umowę na świadczone usługi telekomunikacyjne konsument nie jest zadowolony z zapowiadanych efektów. Rozwiązaniem tego problemu byłoby narzędzie, które pozwoliłoby na weryfikację jakości usługi, o której jest mowa w podpisywanej umowie.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłasza więc konkurs na dostawcę systemu pomiarowego usług dostępu do Internetu, w którym można uzyskać nieodpłatny certyfikat Prezesa UKE na okres 24 miesięcy.

Wyłonione z konkursu narzędzie poprawi system ochrony użytkowników a także potwierdzi informację o parametrach świadczonych im usług. Zwiększy również konkurencję pomiędzy dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług w stacjonarnych, publicznych sieciach telekomunikacyjnych.

System będzie składał się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne.

Według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120, dostawcy usług dostępu do Internetu w sieciach stacjonarnych muszą podać w umowach prędkości transmisji danych: minimalnych, zwykle dostępnych oraz maksymalnych.

Prace odpowiednio wykonane razem z pełną dokumentacją konkursową można dostarczyć do siedzibie UKE w Warszawie, przy ul. Giełdowej 7/9, w Kancelarii Głównej, w dni robocze w godzinach od 9:00 do 15:00

źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej