W Białymstoku Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu przyspieszył do 498 Mb/s

2017.10.27
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
W Białymstoku Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu przyspieszył do 498 Mb/s

 

Polkomtel, operator sieci Plus, dzięki wdrożeniu agregacji nowych częstotliwości, uruchomieniu modulacji 256 QAM oraz technologii MIMO 4×4 poprawił znacząco parametry swojej sieci.

Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań mobilny internet stał się szybszy i stabilniejszy. Sieć ma także większą pojemność. Pierwszym polskim miastem, który skorzystał z modernizacji infrastruktury stał się Białystok. Jak czytamy w komunikacie prasowym, w stolicy województwa podlaskiego dokonano agregacji pasm w trzech częstotliwościach 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz o łącznej szerokości 50 MHz. Ponadto, uruchomiono modulację 256 QAM. Pozwala to na uzyskanie transferu danych szybszego nawet o 33%. Na częstotliwości 2600 MHZ zaimplementowano również MIMO 4×4, dzięki czemu prędkość Internetu w tym paśmie jest teraz nawet dwukrotnie większa.

Jak informuje operator, maksymalna prędkość pobierania danych w sieci LTE Plus Advanced to na chwilę obecną 498 Mb/s.

Dlaczego na wdrożenie nowych rozwiązań wybrano Białystok? Jak dowiedział się portal rpkom.pl w rozmowie z Arkadiuszem Majewskim z birua prasowego Polkomtela, głównym powodem były czynniki geograficzne i urbanistyczne. Chodziło o specyfikę ukształtowania terenu oraz zabudowy miasta.

Poprawa jakości internetu mobilnego w Białymstoku ma być okresem próbnym przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu dalszych prac i kolejnych wdrożeniach. Polkomtel informuje, że celem działań jest zwiększenie pojemności sieci w konkretnych lokalizacjach, a nie budowanie zasięgu pokryciowego. W związku z tym poziom jakości sieci w ujęciu ogólnopolskim nie podniesie się w najbliższym czasie do wyników uzyskanych w Białymstoku.

źródło: Polkomtel, rpkom.pl