W jaki sposób prosto i elastycznie zarządzać sieciami SD-WAN?

2018.07.19
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
W jaki sposób prosto i elastycznie zarządzać sieciami SD-WAN?

Pamiętasz czasy, gdy podstawowym narzędziem pracy był komputer stacjonarny i dedykowany twojej organizacji jeden, jedyny program? Z nostalgią możemy wspominać ten prosty model, który przekładał się także na poziom skomplikowania infrastruktury IT. Składała się ona z zaledwie kilku baz danych. Użytkownicy oraz aplikacje korzystały z jednej, zunifikowanej sieci MPLS.

Te spokojne czasy to już przeszłość. Ze względu na dużą mobilność pracowników konieczne jest zapewnienie im dostępu do zasobów IT z każdego miejsca na świecie. To nie jedyne wyzwanie dla infrastruktury sieciowej firmy. Na palcach jednej ręki można policzyć zawody, które w tym momencie korzystają z zaledwie jednego narzędzia. Twoi pracownicy do realizacji swoich zadań używają wielu aplikacji – zarówno chmurowych, jak i lokalnych. Aby ich praca przebiegała w sposób niezakłócony potrzebują niezawodnej wydajności sieci.

W jaki sposób poradzić sobie z nowymi wyzwaniami zarządzania sieciami?

Nowe oczekiwania i wyzwania powodują, że stosowane dotychczas rozwiązania przestają być skutecznym lekarstwem na bolączki. Wykorzystywane tradycyjne sieci MPLS generują duże koszty. Zarządzanie nimi wiąże się także z nakładem dużej ilości czasu. Przyczyną tego jest fakt, że ich modele operacyjne opierają się na założeniach przyjętych ponad 15 lat temu. Nie przewidywano wtedy, że specjaliści od infrastruktury IT będą musieli wkrótce dynamicznie reagować na zmiany, które będą następować co kilka dni!

Biorąc pod uwagę wszystkie problemy, z którymi muszą zmierzyć się współczesne firmy, wyraźnie widać potrzebę wdrożenia nowego podejścia. Szczególnie atrakcyjne wydaje się w tym przypadku zastosowanie technologii SD-WAN.

Na czym polega SD-WAN?

Krótko mówiąc chodzi o kontrolowanie sieci przy użyciu nieskomplikowanego centrum zarządzania. Przewagą SD-WAN jest możliwość szybkiej reakcji i gotowość do wprowadzenia błyskawicznych zmian związanych z wydajnością i dostarczania aplikacji.

Programowo definiowane sieci (SD-WAN) oznaczają bardziej elastyczne zarządzanie ruchem oraz implementację usług sieciowych z jednej lokacji. Warto zobrazować to na przykładzie rozwiązania Ipanema.

Ipanema identyfikuje automatycznie aplikacje, które znajdują się w sieci. Następnie grupuje je w kategorie, analizuje wydajność i ustala priorytety biorąc pod uwagę ich znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. W kolejnym kroku Ipanema dostosowuje wydajność do zdefiniowanych celów i w oparciu o krytyczność danej aplikacji zapewnia jej najwyższą możliwą wydajność.

Optymalizacja sieci SD-WAN w przedsiębiorstwie

W praktyce pomaga to działom IT niedużym nakładem sił w istotny sposób optymalizować funkcjonowanie sieci korporacyjnej. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy konieczne jest przeprowadzenie w firmie ważnej telekonferencji. Od jej powodzenia może zależeć przyszłość dochodowych projektów. W takim wypadku możliwe jest automatyczne przekierowanie takiego ruchu do sieci z największą przepustowością.

Istotną funkcjonalnością jest też opcja rozdzielenia ruchu generowanego przez pracowników, jak i tego wytwarzanego przez klientów lub partnerów. Wszystkie te aspekty mogą być pod kontrolą działu IT w jednym miejscu, co ułatwia wprowadzanie i zarządzanie wszelkimi zmianami.

Warto zauważyć, że w najbliższych latach przewiduje się dynamiczny wzrost zastosowania technologii SD-WAN. IDC prognozuje, że będzie to wzrost na poziomie 69% rocznie. Gartner jest nieco ostrożniejszy i w swoim raporcie zawarł prognozę na poziomie 59%.

Dowiedz się więcej o zarządzaniu sieciami SD-WAN przy pomocy rozwiązania Ipanema