W których polskich miastach ruszy 5G?

2018.11.20
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Miasta, w których ruszy 5G

Czytając na temat postępów technologicznych w rozwoju technologii 5G w Stanach lub Chinach wielu z nas zastanawia się, jak wygląda sytuacja w naszym kraju. Gdzie zostały przeprowadzone pierwsze pilotażowe badania? Które miasto zostanie  prekursorem technologii 5G? W końcu padnie także kluczowe pytanie, które spędza sen z oczu wielu technologicznym geekom – czego dokładnie możemy spodziewać się po 5G w Polsce? Ministerstwo Cyfryzacji uchyliło rąbka tajemnicy, która przestaje być marzeniami futurystów, a powoli staje się realnym planem wprowadzenia najnowszych standardów.

Pierwsze testy 5G zostały przeprowadzone na południu Polski – w Gliwicach. W polskiej historii 5G zapisze się także Łódź, gdzie na terenie Politechniki przeprowadzony zostanie projekt pilotażowy finansowany z budżetu państwa, który ukończony będzie w 2020 roku.

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, wymienił aż 20 lokalizacji, w których może ruszyć komerycjne 5G do 2020 roku. Technologia będzie działać tam w zakresie 26 GHz i 3,4-3,8 GHz. Minister wymienia największe miasta, takie jak Białystok, Bydgoszcz, Częstochowę, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce,  Koszalin, Kraków,  Lublin, Łódź, Olsztyn,  Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin,  Toruń,  Wrocław, Warszawę, Zieloną Górę.

Na uruchomienie 5G w mieście musi się złożyć się kilka elementów składowych – rozwój przemysłu (szczególnie na obrzeżach miast), zaangażowanie miast w ideę smart city oraz inwestycje w usługi dla klientów, do których trzeba podejść ze świeżym podejściem, takim jaka jest technologia 5G. Odważna, zaskakująca i rozszerzająca dotychczasowe możliwości do granic wyobraźni.

źródło: https://www.gazetaprawna.pl