Wielka Brytania liderem technologii 5G w Europie?

2017.10.19
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Wielka Brytania liderem technologii 5G w Europie?

Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów oraz Sportu (The Department for Digital, Culture, Media and Sport , DCMS) Wielkiej Brytanii będzie mógł wykorzystać 25 milionów funtów szterlingów (około 118,6 milionów złotych) z 740 milionów funtów Narodowego Funduszu Inwestycyjnego (National Productivity Investment Fund). Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie testów technologii 5G na terenie Wielkiej Brytanii.

DCMS chce umocnić tym samym pozycję Wielkiej Brytanii jako lidera w zakresie wdrażania innowacyjnej technologii piątej generacji.

Brytyjska agencja rządowa szuka obecnie nowych lokalizacji, aby przeprowadzić testy technologii mobilnej sieci komórkowej 5G. Przyczyni się ona do ogromnej poprawy szybkości i pojemności sieci. Pomoże to obsługiwać większą liczbę użytkowników korzystających z danych mobilnych. To także kroki mające na celu przygotowanie infrastruktury telekomunikacyjnej na nadejście ery inteligentnych urządzeń działających w ramach Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT).

Zdaniem Matta Hancocka, ministra cyfryzacji w rządzie brytyjskim, po Brexit technologia 5G ma zwiększyć konkurencyjność Wielkiej Brytanii na arenie międzynarodowej.

Musimy być na czele w zakresie wdrażania najnowszej technologii i jesteśmy zdecydowani być jednym z pierwszych krajów na świecie, który będzie korzystać z 5G na szeroką skalę – powiedział. – We wczesnych etapach chcemy, aby wszystkie pomysły ze wszystkich części kraju pomogły nam uzyskać technologię i prawo do wprowadzenia na rynek ogólnokrajowej sieci innowatorów 5G.

To jeden z elementów naszego ambitnego planu, aby uczynić z Wielkiej Brytanii najlepsze miejsce na świecie. Chcemy tworzyć i rozwijać cyfrowe inicjatywy, a i umożliwiać korzystanie z nich wszystkim obywatelom zarówno obecnie, jak i w przyszłych latach – dodał członek rządu Wielkiej Brytanii

Statystyki zebrane przez rządową grupę ds. Wyzwań związanych z przyszłością łączności i telekomunikacji sugerują, że gdyby Wielka Brytania stała się światowym liderem w dziedzinie 5G, gospodarka mogłaby zyskać 173 miliardy funtów szterlingów w wyniku wzrostu PKB (produktu krajowego brutto) w latach 2020-2030.

źródło: ComputerWorld UK