Wspólna sieć 5G w Polsce?

2018.11.30
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
Wspólna sieć 5G w Polsce?

RFBenchmark co miesiąc przygląda się usługom mobilnym świadczoną przez operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Śledząc poczynania każdego z nich, sprawdzamy zmiany w jakości i szybkości Internetu mobilnego w Polsce, innowacje, nowe inwestycje w infrastrukturę. Także premier Mateusz Morawiecki w ostatnim czasie zwrócił uwagę na stan telekomunikacji w naszym kraju. Dowodem tego może być zorganizowane przez niego spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Orange Polska (Jean-Francois Fallacher) , Play (Jean-Marc Harion), Plus (Zygmunt Solorz) i T-Mobile Polska (Andreas Maierhofer).

Jednym z celów spotkania było omówienie promowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej idei Exatel – czyli jednej, wspólnej sieci 5G. Przedstawiciele firm telekomunikacyjnych odpowiedzieli dwojako – Orange Polska i T-Mobile Polska wyraziły sprzeciw takiemu pomysłowi, zaś Play i Grupa Cyfrowego Polsatu jej nie odrzuciły, rozważając taką możliwość.

Jedna ze zmian ucieszy każdego z operatorów – Morawiecki wyraził się pozytywnie o podwyższeniu norm promieniowania elektromagnetycznego – w porównaniu z innymi państwami Europy Polska wypada dużo słabiej. W megaustawie ten problem zostanie poruszony. Efektem będzie zwiększenie mocy pojedynczego nadajnika czego wynikiem będą zdecydowanie niższe inwestycje w infrastrukturę, w których operatorzy obniżyć będą mogli wydatki nawet o 80%.

źródło: rpkom.pl