Wykorzystanie danych mobilnych w Polsce – jesteśmy w europejskiej czołówce

2017.12.04
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:
Wykorzystanie danych mobilnych w Polsce – jesteśmy w europejskiej czołówce

Firma GlobalData opublikowała swoje prognozy dotyczące wykorzystania danych mobilnych w 2017 roku w Europie. Wynika z nich, że europejska średnia wynosi 2,4 GB. W pierwszej trójce krajów wykorzystujących najwięcej danych mobilnych znalazła się Polska. Wykorzystujemy średnio 3,7 GB. Przed nami na podium uplasowała się Finlandia (13,3 GB) oraz Austria (5,7 GB).

Specjaliści GlobalData tłumaczą, że duże wykorzystanie danych w krajach znajdujących się w czołówce rankingu są związane ze strategią operatorów komórkowych, którzy oferują nieograniczone pakiety danych w swoich abonamentach.

Na drugim biegunie znalazły się kraje, w których, ze względu na wysokie ceny abonamentów, średnie miesięczne wykorzystanie danych mobilnych w przeliczeniu na kartę SIM nie przekroczy 1GB. Są to Czechy (950 MB) i Słowacja (727 MB). Niewielkie wykorzystanie danych mobilnych notuje się także na Ukrainie. Wynika to ze słabo rozwiniętej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dopiero w 2015 roku zaczęto tam wdrażanie sieci 3G.

Zastanawiać może stosunkowo niskie średnie miesięczne wykorzystanie danych w takich krajach jak Francja (2,5 GB) czy Wielka Brytania (1,98 GB). Jest to jednak skutek dużej liczby kart M2M, które wykorzystują mało danych i w konsekwencji obniżają statystyki ogólne.

wykorzystanie danych mobilnych w Polsce

źródło: GlobalData, telepolis.pl