Znamy strategię rozwoju Deutsche Telekom

2018.05.25
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Strategia rozwoju Deutsche Telekom

Deutsche Telekom, najbardziej wypływowe przedsiębiorstwo telekomunikacyjne w Niemczech, zaktualizowało swoją strategię rozwoju oraz cele finansowe podczas Dni Rynków Kapitałowych odbywających się w Bonn. Planowany jest wzrost przychodów o 1-2 procent (skorygowany o wzrost EBITDA o 2-4 procent) oraz wzrost wolnych przepływów pieniężnych średnio o 10 procent rocznie do 2021 roku. Dodatkowo niemieckie przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić zmiany, jeżeli chodzi o dywidendę oraz rozważa wykup akcji pozwalający na zwiększenie wynagrodzeń akcjonariuszy.

Cele na najbliższy czas pokrywają się z planami na lata 2014-2018. Roczny wzrostu przychodów w pierwszych czterech latach wynosił średnio 4 procent, 5 procent skorygowanej o EBITDA i 11 procent wolnych przepływów pieniężnych. Dywidenda wzrosła o 9 procent rocznie w ciągu czterech lat. Zaktualizowany plan nie zawiera mającego się odbyć połączenia T-Mobile US ze Sprint z powodu negatywnego wpływu na skorygowany zysk na akcję.

W zakresie automatyzacji i cyfryzacji do 2021 roku planowane jest obniżenie kosztów pośrednich w Europie o kolejne 1,5 mld EUR. Połowa z tej będzie pochodzić z oszczędności niezwiązanych z personelem, między innymi z nieruchomości i dotychczasowych platform IT. Jednym z przykładów wchodzącym w życie 2018 jest redukcja zatrudnienia w umowach społecznych, takich jak program stopniowego przejścia na emeryturę.

Przedsiębiorstwo planuje dalsze inwestycje w infrastrukturę, zwiększając liczbę mobilnych stacji bazowych oraz wprowadzając małe komórki, pozwalające zwiększyć przepustowość w obszarach miejskich o dużym natężeniu ruchu sieciowego. Ważnym celem dla niemieckiego operatora jest obniżenie liczby rezygnujących abonentów i zwiększenia przychodów z gospodarstw poprzez oferowany przez DT konwergentne pakiety stacjonarne i mobilne.

źródło: telecompaper.com