Znamy zasady ustalone dla nowego niemieckiego operatora komórkowego

2018.09.04
Autor: Maciej Biegajewski
Podziel się informacją:

Znamy zasady ustalone dla nowego niemieckiego operatora komórkowego

Jak podaje niemiecka gazeta Handelsblatt, Niemcy poszukują czwartego operatora komórkowego. Stawiane są przed nim wymagania dotyczące taniego dostępu do usług albo obowiązkowego roamingu w istniejących sieciach operatorów. Ułatwienie tego nie zapewnia United Internet ze względu na wyłączenie przymusowego roamingu krajowego na nowych licencjach 5G.

Przewiduje się, że aukcja widma (przewidywana na początek 2019 roku), której efektem będzie przydzielenie licencji w paśmie 2 GHz i 3,6 GHz nie będzie miała nałożonego przez Bundesnetzagentur, regulator niemieckiego rynku telekomunikacyjnego, obowiązku ogólnokrajowego na nowe częstotliwości. Poparte zostało to prawnymi i ekonomicznymi analizami z powodu wysokich kosztów rozwijania sieci 5G.

Jeżeli nie uda się znaleźć spełniającego wymagania operatora United Internet wyznaczył Bundesnetzagentur do ostatecznego osądu i wprowadzenia wiążących wymogów arbitracyjnych w celu nienaruszenia praktyk dyskryminacyjnych.

Dodatkowo niemiecki regulator wymaga do otrzymania licencji oferowania prędkości nie mniejszej niż 100 Mb/s dla 98 procent kraju do końca 2022 r dla trzech istniejących operatorów telekomunikacyjnych. Nowy podmiot będzie musiał pokryć łączność w 50 procent gospodarstw domowych do 2022 r. Jeżeli chodzi o prędkość na autostradach, na nowej licencji obejmą 100 Mb/s do końca 2022 r. oraz 50 Mb/s na kolejach. Dostawcy zobowiązani będą do wybudowania około 500 stacji bazowych o przepustowości co najmniej 100 Mb/s

źrodło: telecomspaper