ZTE przez 7 lat ma zakaz kupowania komponentów z USA

2018.04.15
Autor: Anita Karpińska
Podziel się informacją:
ZTE przez 7 lat ma zakaz kupowania komponentów z USA

ZTE, chińskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, otrzymało zakaz zakupu komponentów z USA przez okres 7 lat. To konsekwencja naruszenia ugody osiągniętej w ubiegłym roku. Zakaz został nałożony przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo ZTE otrzymało grzywnę za dostarczenie sprzętu do Iranu i Korei Północnej w czasie sankcji. Co więcej, osoby zaangażowane w te praktyki dostały dodatkowe wynagrodzenie. Departament Handlu poruszył kwestię podawania przez ZTE fałszywych informacji na temat podjętych działań dyscyplinarnych, które naruszały warunki zawiązanej ugody.

W przeszłości przedsiębiorstwo zaprzeczało stanowienia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego w krajach, w których był dostarczany. ZTE podkreśla, iż ma świadomość zakazu narzuconego przez amerykańskie władze oraz ocenia zakres konsekwencji tym spowodowanych.

Jak podają najnowsze informacje z Wall Street Journal chińskie Ministerstwo Handlu zamierza przyjrzeć się kontrolom ZTE. Co więcej, wezwało USA do zapewnienia „bezstronnego, sprawiedliwego i stabilnego środowiska prawnego i politycznego”. W innym wypadku Chiny zamierzając podjąć nieokreślone środki w imieniu chińskich firm i obrony ich interesów.

Narasta niepokój jeżeli mowa również o sytuacji w Wielkiej Brytanii. Spowodowane jest to nowymi chińskimi przepisami, dzięki którym Chiny mają duży wachlarz uprawnień przymusu. Jak obawiają się brytyjscy urzędnicy, jedynym sposobem obejścia tego, jest nieużytkowanie chińskiego sprzętu. Jednakże wiązałoby się to z licznymi utrudnieniami.

Dyrektor techniczny Krajowego Centrum Cyber ​​Security w Wielkiej Brytanii, Ian Levy, wystosował list do firm telekomunikacyjnych w kraju, w którym porusza temat zagrożeń wokół użytkowania urządzeń ZTE. NCSC oceniło, że – (…) nie można złagodzić zagrożeń bezpieczeństwa narodowego wynikających z korzystania z urządzeń lub usług ZTE w kontekście istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej w Wielkiej Brytanii.